V České Lípě znovu chystají obnovu vstupu Kulturního domu Crystal, bude dražší


Česká Lípa - V České Lípě znovu připravují rekonstrukci vstupu do Kulturního domu Crystal. Hotová měla být v roce 2021, kvůli zpoždění projektu ji muselo město odložit. Náklady se ale zvýšily, před třemi lety počítalo město s cenou kolem 12 milionů korun, teď je odhad na 30 milionů korun, řekla dnes na dotaz ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). Zatím není rozhodnuto, zda se oprava bude dělat letos nebo až příští rok. Kvůli nasmlouvaným akcím je podle starostky nutné opravu stihnout přes léto do zahájení podzimní sezony.


"My jsme na projekt čekali rok a půl a tím pádem jsme se tehdy dostali do doby, kdy už se opravovalo Jiráskovo divadlo, a my jsme nemohli mít nedobytný další kulturní stánek, což je KD Crystal. Tak jsme celou tu rekonstrukci museli odsunout," řekla k více než dvouletému odkladu Volfová. Teď už je Jiráskovo divadlo hotové, rekonstrukce stála 200 milionů korun. Divákům budova slouží od loňského září, opravě vstupu do kulturního domu tak nic nebrání.

Multifunkční budova Crystalu doplňuje a uzavírá zahradu českolipského muzea. Je zapuštěna do terénu a šikmá jižní fasáda funguje jako vzduchový kolektor sluneční energie. Částečné zapuštění do země, dobré tepelně izolační provedení a možnost akumulace tepla v podloží budovy tvoří celkový koncept energetické úspornosti. Projekt začal v roce 1975, kulturní dům byl otevřen až v prosinci 1990. Kromě dvou hlavních sálů a foyer je v budově kino, restaurace, baletní sál a galerie.

"Kromě toho, že je celý prostor vstupu ve špatném technickém stavu, ani na návštěvníky nepůsobí příliš dobře. Ale to se snad brzy změní," dodala Volfová. Projekt připravil spolu se Suchomelem také Jiří Janďourek. Crystal bude mít nové vstupní dveře, rekonstrukce čeká zádveří, pokladnu i sociální zařízení včetně rozvodů v přízemí kulturního domu a také prostor před vstupem. "Připravit chceme i rozvody pro první patro," dodala Volfová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články