Práce na vstupu do KD Crystal v České Lípě by měly začít ještě o prázdninách

Vložil
ČTK
27.07.2021 21:35
Jiří Suchomel


Česká Lípa - Ještě o prázdninách by měla začít rekonstrukce vstupu Kulturníhp domu Crystal v České Lípě. Zakázku získala místní společnost CL-Evans, která v soutěži zvítězila s nabídkovou cenou 12,6 milionu korun, což je zhruba o 300.000 korun méně, než předpokládali projektanti. Hotovo má být do konce letošního roku. V příštím roce by měly práce pokračovat rekonstrukcí foyer a schodiště do restaurace v prvním patře, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.


Českolipský dům kultury představuje jednu z prvních pasivních veřejných budov v Česku, autorem projektu byl v 70. letech minulého století Jiří Suchomel s libereckého ateliéru SIAL. Crystal byl ale otevřen až v prosinci 1990. Multifunkční budova doplňuje a uzavírá zahradu českolipského muzea. Je zapuštěna do terénu a šikmá jižní fasáda funguje jako vzduchový kolektor sluneční energie. Částečné zapuštění do země, dobré tepelně izolační provedení a možnost akumulace tepla v podloží budovy tvoří celkový koncept energetické úspornosti. Kromě dvou hlavních sálů a foyer je v budově kino, restaurace, baletní sál a galerie.

Podle starostky Jitky Volfové (ANO) už vstup do budovy po 30 letech provozu obnovu nutně potřebuje. "Kromě toho, že je celý prostor vstupu ve špatném technickém stavu, ani na návštěvníky nepůsobí příliš dobře. Ale to se snad brzy změní," řekla ČTK starostka. Opravou projdou v příštích měsících dveře, zádveří, prostor pokladny a sociální zařízení v přízemí kulturního domu a také venkovní prostor před schody u vstupu. Příspěvková organizace Kultura navíc na vlastní náklady opraví terasu, která je v havarijním stavu.

Veškeré práce budou za plného provozu, pokud kulturní akce na podzim nezastaví další vlna koronaviru, rekonstrukce pro pořádání akcí překážkou nebude, doplnila mluvčí radnice. Nejsou to však jediné plánované opravy v Crystalu. Ještě letos dostane zdejší Kino Crystal nový projektor a plátno za 2,5 milionu korun, které dodá AV Media Systems. V příštím roce chce město v opravách přízemí kulturního domu pokračovat rekonstrukcí foyer a schodů do prvního patra.

V České Lípě se od loňského listopadu pracuje i na obnově Jiráskova divadla. Rekonstrukce za 161 milionů korun má být hotova až příští rok na podzim, do té doby je tak KD Crystal ve městě s 37.000 obyvateli jediným krytým prostorem pro divadelní představení a větší kulturní akce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články