Česká Lípa připravuje rekonstrukci Kulturního domu Crystal

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
18.07.2016 15:10
Česká Lípa

Jiří Suchomel
Jiří Janďourek


Česká Lípa - Česká Lípa připravuje rekonstrukci Kulturního domu Crystal. Náklady se předběžně odhadují na 300 milionů korun. Budova je zastaralá, současným potřebám už nevyhovuje a dožívají i technologie. Rekonstrukce by mohla vyřešit i dlouholeté diskuse o městské knihovně, která je v nevyhovujících prostorách. Projekt počítá s tím, že by se měla přestěhovat do Crystalu, řekla dnes ČTK českolipská starostka Romana Žatecká (ČSSD).


Multifunkční budovu Crystalu navrhl architekt Jiří Suchomel s kolektivem. Moderní stavba doplňuje a uzavírá zahradu českolipského muzea. Je zapuštěna do terénu a šikmá jižní fasáda funguje jako vzduchový kolektor sluneční energie, částečné zapuštění do země, dobré tepelně izolační provedení a možnost akumulace tepla v podloží budovy tvoří celkový koncept energetické úspornosti. Projekt začal v roce 1975, kulturní dům byl otevřen až v prosinci 1990. Kromě dvou hlavních sálů a foyer, je v budově kino, restaurace, baletní sál a galerie.

"Kulturní dům se využívá, myslím si ale, že nejlepší léta má už za sebou a že už modernímu člověku a jeho kulturním potřebám nemůže vyhovovat,"
řekla Žatecká. I po rekonstrukci bude podle ní Crystal dál sloužit kultuře. "Bude v něm restaurace, na kterou jsou lidé zvyklí a která k tomu kulturnímu provozu patří. Zůstane tam kino, ale přibude knihovna - velká, prostorná, moderní, prosklená, která by se měla stát místem setkávání lidí různých věkových kategorií," uvedla starostka. I velký sál zůstane, město ale nepočítá s tím, že by sloužil zároveň jako divadelní, jak se dříve uvažovalo.

Radnice už má studii řešení, kterou pro město zpracoval autor původního projektu Jiří Suchomel. Zda se bude skutečně realizovat, bude záležet na lidech. Současně s krajskými volbami se totiž v říjnu ve městě uskuteční anketa, která ukáže, co je pro obyvatele České Lípy v oblasti investic prioritou. Podle místostarosty Juraje Ranice (ODS) má město v nějaké fázi rozpracovanosti projekty za 1,3 miliardy korun. "To ale mluvíme jen o těch, které jsou za více než 50 milionů korun, pak jsou další menší," řekl. V investičním fondu má Česká Lípa připraveno bezmála 224 milionů korun, o další peníze chce žádat z evropských a státních fondů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články