V budově ostravské Nové radnice pokračuje výměna oken

Vložil
ČTK
15.03.2018 16:20
Ostrava

Vladimír Fischer

Ostrava - Druhou etapou pokračuje v budově magistrátu na Prokešově náměstí v Ostravě rozsáhlá obměna oken největší radniční budovy v zemi. Už loni bylo obměněno 317 oken v levém křídle budovy, dnes vítěz veřejné zakázky zahájil druhou část výměny. V následujících týdnech vždy od pátku do úterý bude měnit okna v pravém křídle. Nejpozději v říjnu bude mít radnice dalších 231 nových oken, řekla ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Radnice je kulturní památkou a stojí v městské památkové zóně Moravská Ostrava. Nová okna jsou proto replikami původních, jsou vyrobena z dubu a mají stejné rozměry i členění, zachován zůstal způsob i směr otevírání křídel.

Výměna je členěna do čtyř částí a celkové náklady na obměnu oken přesáhnou 78 milionů korun bez DPH. Při třetí etapě budou vyměněna okna ve střední části budovy, tedy i velká okna v místnosti, kde se konají zasedání zastupitelstva města. Repasovány budou rovněž vitráže u velkého schodiště. Jako poslední budou vyměněna okna v přístavbě v Sokolské ulici. V tomto případě už nejde o kulturní památku, ale o část objektu, který stojí v památkové zóně.

Celá obměna by měla být kompletně hotova v říjnu 2020. Celkem řemeslníci vymění 1183 oken, nejvíce 514 jich bude ve třetí etapě, která je v plánu od května do října 2019. Okna v radniční budově jsou stará 86 let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články