Ostrava opraví radniční restauraci, opozici vadí výše nákladů

Zdroj
Martina Kubíčková
Vložil
ČTK
03.01.2006 23:30
Ostrava

OSTRAVA - Město Ostrava plánuje generální opravu radniční restaurace, jež sídlí v budově magistrátu a od poloviny roku 2004 je mimo provoz. Náklady na rekonstrukci budou zhruba 50 milionů korun. Opoziční ODS považuje takovou sumu za nepřiměřenou. Město hodlá při opravě restaurace vybudovat i nové primátorské salónky nad restaurací, řekla dnes ČTK Marie Václavková z oddělení informací a vztahů k veřejnosti.

S opravou by se mělo začít letos v květnu a vše by mělo být dokončeno za půl roku. Součástí oprav bude kromě vybudování nových primátorských salónků také úprava samotné restaurace včetně kuchyně, opravy čekají také terasu, atrium či zahradní restauraci. Opravovat se bude i sál pod věží, kde se v minulosti točil známý zábavní pořad Divadélko pod věží, v němž Marie Rottrová hostila známé osobnosti. "Dokonce se dá počítat s tím, že by se tam podobné akce mohly znovu uskutečnit," řekla Václavková.
Přestože restaurace byla opravena počátkem 90. let minulého století, chybí v objektu klimatizace, kterou bude potřeba rovněž vybudovat, stejně jako novou vnitřní kanalizaci či rozvody topení a elektroinstalaci. Radniční restauraci nebude provozovat město, ale nabídne ji nějakému provozovateli, jenž vzejde z výběrového řízení.
"Rozhodně si myslím, že ta cena (za opravu) je opět vysoká," řekl dnes ČTK opoziční zastupitel Miroslav Svozil (ODS), který za plýtvání penězi považuje především plánované vybudování primátorských salónků. Svozil dodal, že na druhou stranu je škoda, že radniční restaurace je tak dlouho mimo provoz. "Vedení města se mohlo spojit s některým privátním subjektem, který to mohl provozovat a eventuálně přispět i na opravu," míní.
Podle hlavního architekta města Ostravy Jaroslava Sedleckého jsou restaurace v radničních budovách tradicí, a radnice se tímto způsobem budovaly převážně od 19. století. "Všude ve střední Evropě vždycky radnice kromě toho, že plnila správní funkci, byla i jedním z nejvíce ceněných a nejvíce vyhledávaných komerčních míst," podotkl Sedlecký. I součástí ostravské Nové radnice byly v historii různé obchody. Sedlecký dodal, že radniční restaurace vznikaly jako součást objektu. "Interiéry se nedělaly tou scénografickou formou jako dneska, kdy se setkáte s tím, že vejdete do modernistického objektu a v něm najdete skalní sluj nebo jakousi vsazenou scénu," podotkl Sedlecký. Také při opravách ostravské radniční restaurace bude dbáno na to, aby se zachovala její historická podoba. "Radnice je dnes kulturní památkou a už z té podstaty vyplývá, že se s ní musí zacházet s jakousi pietou, což se týká samozřejmě i veřejně přístupných interiérů, mezi které restaurace samozřejmě patří," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články