Ústav umění a designu ZČU v Plzni chce budovu i změnu na fakultu

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
27.10.2007 00:20
Plzeň

Plzeň - Ústav umění a designu (ÚUD) Západočeské univerzity v  Plzni by chtěl příští rok začít s výstavbou své nové budovy v univerzitním komplexu na Borech za 250 milionů korun. Nyní čeká na stavební povolení. Jakmile bude originální variabilně dělitelná hala na ploše 98 krát 40 metrů hotova, pokusí se instituce přeměnit na fakultu, osmou jednotku ZČU. Nové zázemí umožní dynamičtější rozvoj, ústav s 250 studenty by mohl navýšit kapacitu u výtvarných a designových oborů na dvojnásobek, řekla ČTK Lenka Bryndová z ÚUD, jenž samostatně funguje od dubna 2004.
    Jedenáctimetrová budova je navržena do volného prostranství severozápadní části vysokoškolského areálu. "Složena bude z  třípodlažní části s učebnami, kancelářemi a zázemím pro pedagogy. K ní přilehne velká dělitelná hala," uvedla Bryndová. Halu rozdělí volně posunovatelné příčky podle toho, kolik kdo bude potřebovat prostoru. Součástí projektu je i malý divadelní sál s odsuvnou stěnou umožňující přetvořit prostor v přírodní amfiteátr. Přilehlá zahrada poskytne zázemí například sochařům.
    Podle kvestora ZČU Antonína Bulína se nyní připravuje výběrové řízení na zhotovitele. "Zatím nejsou garantovány prostředky na rok 2008, předběžně přislíbeny ministerstvem je máme na rok 2009," uvedl Bulín. Stavba by mohla být zahájena už příští rok. "Zhotovitele buď vysoutěžíme s prodlouženou lhůtou splatnosti, která spadne do roku 2009, anebo vysoutěžení posuneme o šest měsíců," uvedl.
    ÚUD, který zatím sídlí ve společném objektu s fakultou aplikovaných věd, nabízí programy výtvarné umění a design s celkem pěti obory. Žádá o akreditaci dalších oborů v oblasti designu a scénické tvorby. Na školu se ročně hlásí asi 500 studentů, přijato bývá kolem 100, mezi nimi jeden až dva studenti ze zahraničí, hlavně Ruska, Běloruska a Ukrajiny. "Podařilo se nám přilákat pedagogy zvučných jmen, ale chceme využívat a využíváme i potenciál odborníků z  regionu," dodala Bryndová. Ústav spolupracuje s jednotlivými fakultami ZČU i  ostatními vysokými školami v republice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články