Prvním děkanem fakulty umění ZČU v Plzni bude Josef Mištera

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
07.01.2014 18:25
Plzeň

Plzeň - Prvním děkanem Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni bude akademický malíř Josef Mištera, který založil a současně celou dobu vedl Ústav umění a designu, z něhož nedávno fakulta vznikla. Mištera dnes uspěl v tajné volbě, získal deset hlasů od deseti přítomných senátorů fakulty, byl jediným navrženým kandidátem na děkana. ČTK o tom informovala mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.
    "Po jmenování do funkce rektorkou povede fakultu po dobu čtyř let, tedy do roku 2018," uvedla.
    Josef Mištera je ilustrátor, grafik, malíř, výtvarník animovaných filmů a vysokoškolský pedagog. Ústav umění a designu dovedl k loňské přeměně v uměleckou fakultu a prosadil výstavbu nové budovy. "V koncepci strategie fakulty navazuje na odkaz mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara, o jehož symbolický návrat do rodné Plzně se zasadil," uvedla Kvapilová. Mištera je také zakladatelem Ceny Ladislava Sutnara, v současnosti připravuje založení Inkubátoru kreativních průmyslů v Plzni a Centra designu Ladislava Sutnara.
    Fakulta umění a designu Západočeské univerzity v Plzni vznikla 1. září 2013 transformací Ústavu umění a designu, čímž se završil více než desetiletý rozvoj školy. Ústav umění a designu fungoval na ZČU od roku 2004. Na Fakultě umění a designu studuje v 26 bakalářských i magisterských programech 670 studentů, fakulta navíc organizuje výtvarné kurzy pro veřejnost a ve spolupráci s Plzní 2015 kurzy Arts Managementu. Fakulta je orientovaná prioritně na design a užité umění, spolupracuje nadstandardně s technickými obory. Působí na ní řada renomovaných českých umělců.
    Josef Mištera založil a jako artdirektor vede mezinárodní letní školu umění ArtCamp a mezinárodní soutěž pro studenty středních škol Teendesign. Jako člen správní rady stál u počátečního formování Techmania Science Center v Plzni a aktivně pracuje ve správní radě společnosti Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.
0 komentářů
přidat komentář

Související články