Ústav umění v Plzni nabízí tři nové magisterské obory

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
14.07.2009 17:05
Plzeň

Plzeň - Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni se podařilo nově akreditovat tři magisterské obory. První studenty do tříletých oborů fashion design, design kovu a šperku a sochařství přijme v akademickém roce 2009/2010, tedy od září. Od loňska už nabízí studium těchto oborů v  bakalářském stupni. Garanty jsou pedagogové a umělecké osobnosti, které působily nebo působí na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. ČTK o tom informovala Lenka Bryndová, zástupkyně ředitele pro komunikaci a zahraniční vztahy ústavu.
    "Uchazeči o magisterské studium těchto tří oborů se mohou hlásit ještě do posledního července, talentová zkouška se koná 25. srpna," uvedla.
    Garantem designu kovu a šperku je akademický sochař Vratislav Karel Novák, mimo jiné autor pražského Metronomu na Letné. Zájemci po absolvování budou znát tradiční i moderní technologie a měli by dokázat pracovat se dřevem, kamenem, kovy, drahokamy, polodrahokamy, plasty a podobně. Uplatní se jako samostatní designéři i v týmu.
    Nad oborem fashion design převzala v  Plzni garanci akademická malířka Helena Krbcová. "Obor vznikl na základě výrazné společenské poptávky. V našem kraji je navíc podpořena existencí řady středních škol, které se na fashion design orientují v části výuky," uvedla Bryndová.
    Garantem sochařství se v Plzni stal známý akademický sochař Jiří Beránek, jenž se mimo jiné zabývá takzvaným land artem, tedy uměním přetvářejícím krajinu. Absolvent tohoto oboru dokáže pracovat se dřevem, kamenem, kovem, plasty a podobně, ovládne veškeré řemeslné a uměleckořemeslné postupy.
    Ústav patří mezi nejmladší umělecké vysoké školy v ČR a vznikl 1. dubna 2004. V nejbližší době by chtěl začít s výstavbou nové budovy v  univerzitním komplexu na Borech. I díky tomu by instituce se zhruba 250 studenty mohla navýšit kapacitu u výtvarných a designových oborů na dvojnásobek a postupně se přetvořit ve fakultu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články