Unikátní zahrada na Pernštejně je hotová, otevře se až v květnu

Vložil
ČTK
22.09.2020 18:20
Nedvědice - Po 33 měsících prací, které nezastavily ani zimní měsíce, je Vrchnostenská zahrada gotického hradu Pernštejn na Brněnsku hotová. Dokončení mělo oproti harmonogramu asi měsíční skluz, který způsobila pandemie koronaviru, řekl ČTK kastelán hradu Zdeněk Škrabal.


Náklady projektu 125 milionů korun zčásti zaplatila dotace z evropských fondů. Zahrada, která je minimálně v Česku naprosto unikátní zejména svým umístěním ve strmém kopci a navíc v sousedství hradu, se pro veřejnost otevře v květnu příštího roku.

"Zahrada je sice zkolaudovaná a správa hradu ji převzala, ale některé plochy ještě nejsou úplně ozeleněné, potřebují čas. A nechceme lidem zahradu poprvé představit bez listí, ale raději v plném květu, proto květnový termín," vysvětlil Škrabal.

Při obnově zahrady bylo nutné vykácet velké množství vzrostlých stromů, po nichž v terénu zůstaly pařezy. "Řada z nich už byla nebezpečná a bylo by nutné je pokácet, i kdyby se zahrada neobnovovala. Hrad stojí na skále a v těchto místech je pokryta pouze asi metrovou vrstvou zeminy. Příliš vzrostlé stromy se tak vlastní vahou vylamovaly, a pokud se vyvrátily, vytvořily ve svahu kráter jako po výbuchu," uvedl kastelán.

Na strmém svahu byly vykáceny stovky stromů, dalších pět stovek dřevin ale zahradníci vysadili. Ve svahu jde zejména o původní druhy, které tam dříve rostly, jako jsou buky, habry nebo lípy, v rovné části upravené jako zahrada francouzského typu to jsou ovocné stromy.

Jednotlivé části zahrady se od sebe výrazně liší, jako by šlo o vzorkovník zahradních stylů. "Nejstarší část zahrady tvoří jakousi barokní osu, na ni navazuje zahrada francouzského rozvrhu s ovocnými stromy. Od angločínské zahrady ji bude oddělovat živý plot z habrů, který vyroste asi do výše dvou metrů. Ve svahu pak východně od barokní osy navazuje romantická část s vyhlídkovými terasami a obeliskem a pak samostatná lesní část se skalisky a suťovými poli," popsal Škrabal.

Ve svahu i v rovinaté části zahrady jsou roztroušené takzvané salety, drobné stavbičky. Patří k nim výklenek se sochou Apollona, čínský pavilon nebo poustevna, kterou bylo nutné při obnově dostavět. "Při archeologickém průzkumu jsme zjistili, že tam býval mechanický dřevěný poustevník. Našli jsme pozůstatek mechanismu, který fungoval tak, že když někdo stoupl na práh poustevny, uvedl do pohybu dřevěnou figurínu poustevníka, který příchozímu požehnal a zase se uvedl do klidu," uvedl kastelán.

Všechny sochy v obnovené zahradě jsou sochařskými kopiemi, originály jsou uložené na hradě. Vrchnostenská zahrada bude po otevření sloužit jako samostatný prohlídkový okruh, do kterého vejdou návštěvníci z hradu a buď mohou zahradou projít okruh a vrátit se zpět do hradu, nebo mohou vyjít ve spodní části zahrady nově vybudovaným turniketem k parkovišti.

O rozlehlou zahradu se budou starat tři zahradníci, jejich zaměstnání bylo součástí projektu. Spolu s vrchnostenskou zahradou se budou starat o lesopark, který pokrývá většinu kopce, na němž hrad stojí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články