Obnova zahrady na Pernštejně pokračuje podle harmonogramu

Vložil
ČTK
23.08.2019 15:40

Nedvědice - Práce na obnově vrchnostenské zahrady hradu Pernštejn na Brněnsku vstoupily do druhé poloviny. Kompletně má být rozsáhlý komplex hotov příští rok v září, práce zatím nenabraly žádné zdržení a pokračují podle harmonogramu, řekl ČTK kastelán hradu Zdeněk Škrabal. Obnova by měla stát přibližně 100 milionů korun.


"V současné době se dokončují velké terasy pod bývalými skleníky a začíná výstavba cest z pravidelného parteru. Poustevna i vodní prvky jsou již hotové, vysazena je i větší část zeleně. Ta se sázela spolu se stavebními úpravami, aby se stihla uchytit, než budou zahrady dokončené," popsal situaci Škrabal.

Dělníci se tak postupně přesunují do někdejší čínské zahrady vedle čínského pavilonu. Zároveň pokračují práce na dalších stavebních prvcích i oplocení.

Vrchnostenská okrasná zahrada na Pernštejně je architektonický komplex středověkého hradu, doplněný nejprve v baroku a posléze na přelomu 18. a 19. století souborem zahrad. Podle památkářů nemá v České republice obdoby. S přispěním evropských peněz se areál vrátí do své vrcholné podoby z doby před 200 lety, kdy patřil mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku.

Práce na zahradě provádí společnost Garden Line, která vyhrála výběrové řízení. Každý týden je kontrolují zástupci Národního památkového ústavu i správy hradu.

Obnova Vrchnostenské okrasné zahrady začala loni v lednu kácením stromů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články