Obnova pernštejnských zahrad začne patrně už na podzim

Zdroj
Filip Vrána
Vložil
ČTK
29.09.2017 19:05
Praha

Pernštejn - Kácením zhruba pěti set stromů začne patrně už od listopadu velká obnova historických zahrad hradu Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku. Rozsáhlý areál leží ve svahu a od 19. století chátral, řekla ČTK Eva Škrabalová, zástupkyně kastelána na hradě.


Termín začátku rekonstrukce je odvislý od výběru dodavatele. Pokud se vše stihne, začne kácení už na podzim. "Pro nás je to velká práce. Z evidovaných 582 stromů se předpokládá, že zhruba 500 půjde pryč. To je nutné stihnout od listopadu do konce března," uvedla Škrabalové.

Vše tedy podle ní závisí na tom, zda výběrová řízení na dodavatele skončí včas. Po kácení mohou začít stavební práce související s obnovou drobných staveb v parku, musí se vybudovat také inženýrské sítě. Dříve byl park napojen na mlýnský náhon, který už neexistuje. Obnovovat se budou všechny cesty a schodiště. To zřejmě naruší už velké kácení, ale památkáři budou dělat přesnou dokumentaci. Na místě ve výsledku nebude nová dlažba, ale vysypávané cestičky, které vedly zahradou v 19. století.

Termín dokončení obnovy zahrad je plánován na konec roku 2020. Následující sezona už bude s obnoveným parkem. Podle Škrabalové v době stavby nebude docházet k omezení přístupu návštěvníků do hradu. Je to dáno polohou zahrady, která stojí mimo klasické přístupové cesty. Obnova zahrady vyjde na více než 100 milionů díky evropské dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Pernštejn patří k perlám mezi gotickými hrady. Na přelomu 18. a 19. století hrad doplňovala unikátní barokní zahrada ve svahu pod hradem, šlechta ale později na její údržbu neměla peníze. Pernštejnská vrchnostenská zahrada začala chátrat v 19. století. Její údržba byla již v té době poměrně nákladná. Po roce 1945 byl celý areál znárodněn. V následných desetiletích zahrada zcela zpustla, mimo jiné proto, že nepatřila ke zpřístupněným částem areálu.

Rekonstrukci potřebují například cesty a stezky protínající zahradu. Zdobí ji Čínský pavilon, Obelisk, altány, lázně a rybník. Součástí projektu je znovuvybudování vodních rozvodů pro bazény a vodotrysk. Samostatným prvkem, který je třeba staticky zabezpečit, je takzvaná Komtesčina zahrádka nad lesoparkem a dvěma altány.

Pernštejn patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Loni ho navštívilo 84.000 lidí. Škrabalová očekává, že letos bude návštěvnost zhruba stejná.
0 komentářů
přidat komentář

Související články