TSK hledá projektanty pro přípravu rekonstrukce mostu Legií

Vložil
ČTK
30.05.2023 22:15
Praha

Praha – Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypsala tendr s předpokládanou hodno- tou 55 milionů korun bez DPH na vytvoření projektu rekonstrukce mostu Legií a úprav obou jeho předpolí. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Podle několik let staré diagnostiky je hlavním problémem mostu zejména nefunkční hydro- izolační vrstva, kvůli níž do konstrukce zatéká. Most Legií propojuje přes Střelecký ostrov Národní třídu s Újezdem a Malou Stranou.


Plánovaná rekonstrukce bude podle zadání tendru zahrnovat sanaci nosné konstrukce, výměnu nefunkčního hydroizolačního souvrství na klenbách mostu, přeložky inženýrských sítí, rekonstrukci tramvajové trati a úpravy přilehlých veřejných prostor na obou březích Vltavy. Předpokládané náklady rekonstrukce jsou podle dokumentu 900 milionů až 1,3 miliardy korun bez DPH.

Úpravy budou na pravém břehu řeky zahrnovat i křižovatku u Národního divadla a na levém Vítěznou a část ulice Újezd. Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) v minulosti připravil koncepční studii úprav mostu a jeho okolí, které počítá s úpravami obou předpolí. Na mostě by měla podle studie auta nově buď v jednom, nebo obou směrech jezdit po kolejích tramvají, o výběru varianty však ještě nebylo rozhodnuto.

TSK nechala v letech 2018 a 2019 provést podrobný diagnostický průzkum mostu Legií, podle kterého je na sedmibodové hodnotící stupnici, kde sedm označuje havarijní stav, označen číslem pět. To znamená sice špatný, ale relativně snadno odstranitelný stav. Hlavním problémem mostu je podle odborníků špatná izolace, kvůli které voda poškozuje jeho konstrukci. Zdivo z žulových bloků a kamenů je naopak v dobrém stavu. Od provedení diagnostiky nechává organizace most také kontinuálně sledovat odborníky.

Most Legií je čtvrtým nejstarším v Praze, pochází z roku 1901. Podle dřívějších informací jsou v podobném stavu i další mosty přes Vltavu, v plánu je rekonstrukce například Mánesova, Hlávkova nebo Palackého mostu. Město nedávno zahájilo také druhou část loni spuštěné rekonstrukce Barrandovského mostu a příští rok by měly začít hlavní práce na rekonstrukci Libeňského mostu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články