Strakonice požádají na jaře o stavební povolení k úpravám Velkého náměstí

Vložil
ČTK
22.02.2023 18:45
Strakonice

Strakonice - Strakonice požádají na jaře o stavební povolení potřebné k úpravám Velkého náměstí. Radnice tam chce omezit dopravní provoz, zvětšit plochu a vytvořit místo, kde by se mohly pořádat farmářské trhy nebo kulturní akce. Kruhový objezd, jehož dominantou je socha Švandy dudáka, se změní v křižovatku tvaru písmene T. Práce začnou zřejmě příští rok, původní odhad nákladů byl kolem 50 milionů korun. O projektu dnes jednali radní. ČTK to řekli zástupci vedení města.


Projekt by měl být hotový v březnu. "Cílem je zachovat obousměrný provoz, omezit parkování, vytvořit veřejný prostor pro konání akcí, trhů, koncertů, aby tam byla zeleň a nějaký vodní prvek," řekl místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost). Projektant teď dokončuje podklady pro stavební povolení.

Radní již řeší detaily, projekt se dokončuje. O proměně náměstí se mluvilo před lety při akci Oživme si Strakonice, kdy někteří členové vedení města nebyli ještě politicky aktivní. Příprava trvala roky i proto, že dlouhá byla jednání s majiteli domů. Na některých místech se bude snižovat nebo zvyšovat terén, řešilo se, jak bude fungovat zásobování. Předělávat se budou i některé rozvodné sítě.

"Cílem je udělat z toho opravdu náměstí, tu plochu zvětšit, udělat ji dominantou města. Mělo by to být místo, kde by se mohli lidé shromažďovat, kde by měly být farmářské trhy, různé společenské akce, aby se tam mohlo postavit pódium. Mělo by to být opravdu náměstí, teď je tou rampou rozdělené na dvě půlky. Měla by tam být velká plocha," řekl ČTK starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost).

Strakonice mají letos rozpočet s příjmy 622,1 milionu a výdaji 704,6 milionu Kč. Schodek 82,4 milionu pokryjí z prostředků z minulých let. Hlavní investicí bude oprava Volyňské ulice, která zabere rok a půl, město počítá s náklady 120 milionů Kč. Město vyčlenilo také 15 milionů Kč na výkup deseti procent akcií teplárny, po tom bude jejím jediným vlastníkem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články