Stavba nové radnice v Praze 12 se kvůli sanaci zdrží a prodraží

Vložil
ČTK
06.08.2019 18:30
Praha

Modřany

Praha – Nová radnice v Praze 12 bude stát nejdříve v první polovině roku 2021. Stavba mezi ulicemi Písková a Generála Šišky se zpozdí kvůli likvidaci znečišťujících látek, jejichž přítomnost na pozemcích potvrdil nedávný průzkum. Náklady na odstranění vyjdou podle předběžných výpočtů na zhruba deset milionů korun, sdělil dnes ČTK místostarosta Prahy 12 Petr Šula (TOP 09). Stavební práce začaly v červnu a měly být dokončeny na konci příštího roku. Na stavbu Praha 12 získala od magistrátu bezúročnou půjčku 250 milionů korun, celková cena by se měla pohybovat kolem 550 milionů korun.


Po vyklizení objektů určených k demolici byly zahájeny průzkumné práce, které měly prokázat případné znečištění lokality. Na pozemcích se v minulosti těžil písek, sídlily tu také Technické služby včetně myčky aut. Výsledky průzkumu potvrdily nutnost sanace. Bude odstraněna znečištěná zemina a nahrazena vhodným inertním materiálem, řekl Šula s tím, že realizace stavby se zpozdí odhadem o 75 dní.

Z místa stavby musela radnice již dříve nechat odstranit azbest. Jeho likvidace stála podle Šuly 650.000 korun, za průzkum kontaminace zaplatila městská část dalších 350.000 korun.

V nové budově budou sídlit všechny úřady radnice, které nyní fungují v sedmi objektech. Radnice bude bezbariérová, její součástí budou kavárna, restaurace, počítá se i s několika obchody. Dále tu vznikne multifunkční sál pro zasedání zastupitelstva i kulturní akce. Z nové obřadní síně bude možné vystoupit na střešní terasu. Architektonický projekt vychází z historie Modřan a budova dostane podobu tří kostek cukru. Cukrovar stál v Praze 12 od roku 1861 do roku 2005.

Historická radnice starých Modřan byla zbourána v 80. letech. V roce 2007 vedení městské části navrhovalo pro své potřeby využít budovu Prioru na Sofijském náměstí. Tato varianta by podle odhadů stála 340 až 390 milionů korun. Praha 12 si poté nechala vypracovat analýzu, která ukázala, že nejvýhodnějším místem pro stavbu nové radnice jsou pozemky mezi ulicemi Písková a Generála Šišky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články