Statik odmítl vinu za pád střechy haly v České Třebové

Zdroj
Pavel Dosoudil
Vložil
ČTK
05.03.2018 12:50
Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí - Statik, který navrhl vazníky střechy sportovní haly v České Třebové, dnes před soudem v Ústí nad Orlicí odmítl, že by pochybil. Střecha nové haly se zřítila loni 14. ledna. Obžalobě v procesu, který dnes začal, čelí i další muž. Měl kontrolovat statickou část stavby. Střecha spadla při florbalovém zápase, celková škoda dosáhla 20,6 milionu korun. Nikomu se nic nestalo.


Obžaloba muže viní z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle státní zástupkyně byla konstrukce vazníků poddimenzovaná a nedostatečná, což způsobilo pád střechy.

Statik Pavel Škorpil, jehož si najala společnost Cecolegno, aby pro ni spočítal konstrukci vazníků, uvedl, že spodní pás vazníku byl při stavbě přerušen a rozdělen na dva díly. V jeho výpočtech a výkresech se ale přerušení nevyskytovalo, uvedl. Chyby ve výpočtech odmítl. Vazník nebo-li vazný trám je hlavním nosníkem konstrukce střechy.

Svědkyně Lenka Bicková, která dříve pracovala v Cecolegnu, kde vypracovávala výkresy konstrukcí podle Škorpilových skic, dnes naopak vypověděla, že Škorpil o rozdělení pásnice na dva díly věděl a souhlasil s ním. Důvodem prý byla úspora materiálu a nákladů na dopravu. Prvky vazníků se vyráběly v Německu, konečná výroba se odehrávala ve firmě v Bílině.

Halu stavěla pro Pardubický kraj společnost Profistav Litomyšl, na střechu si najala subdodavatele. Podle Bickové byly dřevěné prvky poddimenzované, aby společnost nízkou cenou uspěla v soutěži, později po dalších úpravách bylo navržené řešení schváleno kontrolním statikem Jiřím Kholem, který je rovněž obžalován.

Pardubický kraj původní objekt nechal postavit téměř za 58 milionů korun. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a firmy Cecolegno, kterou pád střechy přivedl ke krachu. Hejtmanství proti původnímu rozpočtu zaplatilo navíc 5,9 milionu jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články