Stát podpoří v příštích letech výstavbu ostravského koncertního sálu

Vložil
ČTK
07.09.2022 18:55
Praha

Steven Holl


Praha - Stát podpoří v příštích letech výstavbu ostravského koncertního sálu. Při úvodním kole sněmovního projednávání novely letošního státního rozpočtu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. Celkem předpokládá státní příspěvek 600 milionů korun. Nyní se podle ministra jedná o tom, zda bude dotace rozložena do čtyř, nebo do tří let.


"V tuto chvíli debatujeme jak s panem primátorem Macurou, tak s panem ministrem kultury Baxou , zda to bude čtyřikrát 150 milionů v letech 2023 až 2026, nebo třikrát 200 milionů v letech 2024 až 2026. Obě varianty jsou na stole. Analyzujeme, co by bylo výhodnější pro urychlení této stavby," uvedl Stanjura.

Ministr financí se kloní k variantě, podle níž by stát posílal po 150 milionech korun už od příštího roku. Rozhodnuto podle něho bude, než vláda předloží návrh státního rozpočtu na příští rok.

Koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Půjde o přístavbu památkově chráněné budovy Domu kultury města Ostravy.

Včetně příprav má výstavba koncertního sálu stát více než tři miliardy korun. Stát a také Moravskoslezský kraj přislíbily spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci před čtyřmi lety. "Memorandum naplníme a konečně tam peníze dodáme," poznamenal Stanjura. Kraj by měl dát 300 milionů korun.

Ostravský koncertní sál bude mít kapacitu 1300 míst v hledišti, které bude uspořádané do takzvaného vinohradu, bude rozčleněn do menších sekcí a část hlediště bude i za samostatným pódiem. Autorem návrhu koncertního sálu, jehož součástí je také rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, je americký architekt Steven Holl s jeho studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts.
0 komentářů
přidat komentář

Související články