Ostrava se rozloučila s amfiteátrem za domem kultury, ustoupí koncertnímu sálu

Vložil
ČTK
13.03.2023 18:25
Ostrava

Steven Holl


Ostrava - Akcí Byl jednou jeden amfiteátr se dnes v Ostravě loučí veřejnost i umělci s amfiteátrem v parku za domem kultury. Objekt bude zbourán kvůli chystané rekonstrukci domu kultury a plánované stavbě koncertního sálu. Likvidace by měla začít v těchto dnech. ČTK to za organizátory řekla Michaela Dvořáková.


"Dnešní akce byla slavnostním zakončením programu v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a současně slavnostním zahájením proměny celé lokality. Lidé měli poslední možnost navštívit amfiteátr, který bude od zítřejšího dne postupně odstraňován, a to v rámci přípravy území pro zahájení rekonstrukce domu kultury a stavby koncertního sálu," uvedla Dvořáková.

Do rozlučkové akce se zapojilo hned několik institucí. Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a spolek Fiducia připravil tvůrčí dílnu pro děti a jejich rodiče. Společně s účastníky členové spolku nejprve amfiteátr vyzdobili. Podíleli se i na organizaci literárního pásma, které se věnovalo zanikajícím i vznikajícím místům. Dvakrát v programu vystoupilo uskupení Benda Quartet, které zahrálo Mozartovy a Vivaldiho skladby. Do programu přispěli i herci nedalekého Divadla Petra Bezruče, kteří v areálu odehráli ukázky z inscenace Lásky jedné plavovlásky.

Do loučení se pak mohli přímo zapojit i samotní návštěvníci. Mohli na místě nechat vzkaz co pro ně místo znamenalo či jak se těší na nový koncertní sál. Vzkaz v lahvi pak organizátoři zakopali nedaleko budoucího staveniště. Stejně tak mohli zájemci vyjádřit i to, co novému sálu přejí. Své vzkazy napsali na balonky, které pak společně za zpěvu operní pěvkyně Evy Dřizgové vypustili k nebi.

Ostravský koncertní sál bude mít kapacitu 1300 míst v hledišti, které bude uspořádané do takzvaného vinohradu, bude rozčleněn do menších sekcí a část hlediště bude i za samostatným pódiem. Autorem návrhu koncertního sálu, jehož součástí je také rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, je americký architekt Steven Holl s jeho studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Včetně příprav má výstavba koncertního sálu přijít na více než tři miliardy korun.

Nový koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Stavba využívá památkově chráněnou budovu Domu kultury města Ostravy, kterou rozšiřuje o novou dominantní přístavbu hlavního koncertního sálu. Ze společenského sálu nynějšího domu kultury vznikne komorní sál o kapacitě 515 míst. V jedné z bočních částí současné budovy vznikne nahrávací studio. Další součástí bude edukační centrum s maximální kapacitou 200 lidí zaměřené na hudební, divadelní a výtvarné workshopy pro školy a veřejnost. Součástí bude i konferenční sál s galerií a kapacitou 200 lidí, divadelní sál pro 490 diváků a zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Chybět nebude restaurace, kavárna, salonky a prostory pro volnočasové aktivity.
0 komentářů
přidat komentář

Související články