Správa železnic opravuje památkově chráněnou budovu nádraží v Plzni

Vložil
ČTK
16.08.2021 08:15

Plzeň - Správa železnic (SŽ) zahájila komplexní opravu památkově chráněné výpravní budovy plzeňského hlavního nádraží za 668 milionů korun. Práce by měly trvat 2,5 roku, řekla ČTK mluvčí SŽDC Nela Friebová.


"Stavba navazuje na modernizaci nástupišť a dalších částí stanice, která proběhla v minulých letech. Hlavní bude celková rekonstrukce výpravní budovy z roku 1908. Bude zahrnovat především opravu střešního a obvodového pláště a úpravy vnitřních prostor v přízemí a patře odbavovací haly pro zlepšení služeb pro cestující," řekl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Stavbaři přestaví horní halu, která bude sloužit jako čekárna s obchodní pasáží. "Objekt dostane novou střechu a fasádu, vše s důrazem na jeho památkovou ochranu," uvedla mluvčí. Vymění se vnitřní rozvody, okna a dveře, což sníží energetickou náročnost. Vznikne administrativně provozní zázemí složek SŽ a dopravců. Mezi hlavní a horní halou nechá státní firma vybudovat eskalátory a výtahy a přestaví veřejná WC. Hlavní hala bude mít nové osvětlení a kamery.

"Z našeho pohledu je dobrá spolupráce se Správou železnic. Všude, kde dělají rekonstrukce kolejí, tak přistupují také k nádražním budovám. A především tam, kde kraj s městy dělají přestupní terminály," řekl náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek (STAN). Kraj je hlavním objednavatelem veřejné dopravy. Nejdůležitějším centrem je Plzeň, kde terminál vznikl před 2,5 lety. Stejné rekonstrukce nádraží se chystají třeba v Nepomuku a Blovicích, kde města s krajem budují přestupní terminály.

Město Plzeň minulý měsíc za 25 milionů korun upravilo prostor u bočního vchodu na nádraží, vedle autobusového terminálu. Postavilo tam Palubu Hamburk, tedy vyhlídkovou dvanáctimetrovou věž, pobytové schody, lavičky a terasy, stánky s občerstvením a infocentrum. Boční vchod ze Šumavské ulice je už několik let frekventovanější než hlavní vstup s parkovištěm.

SŽ vyhlásila výběrové řízení na firmu, která zrekonstruuje další památkově chráněný nádražní objekt v Plzni-Jižním Předměstí, druhé největší a nejvytíženější stanici ve městě ve směru na Domažlice a Cheb. Stavba až za 95 milionů Kč by měla začít letos v říjnu a potrvá dva roky. Na budově, která byla otevřena v roce 1921, se opraví střecha, fasáda, vymění okna a dveře, zastaralé rozvody a upraví veřejně přístupné prostory. Nový bude výtah na nástupiště, veřejná WC a informační systém.

SŽ letos zrekonstruuje nebo opraví 114 výpravních budov na nádražích v ČR za více než dvě miliardy korun. Do konce června jich dokončila 28, z toho v Plzeňském kraji Horažďovice, Žihli, Sušici, Kolinec, Nýrsko a Blovice. Pokračují stavební práce v Pačejově a ve druhém pololetí odstartuje oprava budov v Horšovském Týně a Kdyni na Domažlicku, v Přešticích a Mladoticích na Plzeňsku. Všechny skončí v první polovině roku 2022.
0 komentářů
přidat komentář

Související články