Památková budova hlavního nádraží v Plzni je v polovině kompletní rekonstrukce

Vložil
ČTK
02.12.2022 20:00
Plzeň

A8000 s.r.o.


Plzeň – Památkově chráněná budova hlavního vlakového nádraží v Plzni je v polovině kompletní rekonstrukce, do níž Správa železnic (SŽ) investuje 670 milionů Kč. Obnova 115 let starého objektu od základů po střechu, která začala loni v květnu, bude hotová do konce roku 2023. Teď dostává novou střechu i fasádu. Pokračuje montáž střešní krytiny na malých kupolích, pracuje se na poškozených krokvích hlavní kupole a horní věžičky, řekla dnes ČTK mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.


"Dále se provádí zazdívky nesoudržného zdiva nalezeného po okopání omítek, podlahy v suterénu, montáž repasovaných oken, restaurátorské práce ve spodní hale, chemické čištění fasád a jejich opravy," dodala. Dva měsíce už jsou v provozu výtahy od Železniční ulice.

Podle generálního ředitele SŽ Jiřího Svobody navazuje rekonstrukce rozsáhlého objektu na modernizaci kolejišť nástupišť a dalších částí stanice, které se dělaly od roku 2011. "Funkční moderní nádraží je obrovská příležitost pro rozvoj celého města," řekl Svoboda. Podle Pistoriusové se výpravní budova takto komplexně nikdy neopravovala. Loni se rekonstrukce soustředila na zázemí spodní haly a na centrální schodiště, kde budou nově dva eskalátory. Letos to jsou oprava krovu, nová střecha, fasády, podlahy s replikou historické dlažby, omítky a osvětlení.

Hlavní nádraží v renesančním a secesním slohu patří k architektonickým dominantám centrální Plzně. Na rozdíl od většiny výpravních budov v ČR stojí uprostřed kolejiště. Budova, kterou projde asi 19.000 cestujících denně, je od roku 2000 památkově chráněná.

Podle Nikoly Lörinczové z ateliéru A8000, který navrhl interiéry, bude nejvýraznější změna v horní hale, která získá charakter obchodní pasáže. Klíčovou myšlenkou obnovy je propojení nádraží s městem. "Nejvíc se změní běžný pohyb cestujících. Nově budou moci využít jasný centrální prostor pokladen, nakoupit si v pasáži a zajít před odjezdem na oběd do restaurace na nástupišti, která oživí nevyužívaný prostor za nádražím," řekla. Horní hala se prosvětlí. Nádraží podle Lörinczové změní barevnost a získá ztracenou noblesu.

Cestující si koupí jízdenky od všech dopravců na jednom místě, zásadní úpravu prodělá také infocentrum. Celý prostor budou hlídat bezpečnostní kamery. Podle oblastního šéfa SŽ Radka Makovce budou ve spodní hale a před ní obchody a služby typu kadeřnictví, bude tam i městská policie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články