Spolek, který měl opravit kapli v Pardubicích, je v konkurzu

Vložil
ČTK
03.03.2023 20:35
Pardubice

Pardubice – Záchrana zchátralé kaple Nej- světější Trojice v Pardubicích není v nejbližší době reálná. Spolek, který ji měl po dohodě s městem opravit, je v konkurzu. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. O obnově kaple město jedná od roku 2018. Spolek Omnium podle insolvenčního rejstříku dluží miliony korun.


Město původně chtělo před lety kapli zbourat, zastupitelé v září 2018 schválili 300.000 korun na demolici. Klub přátel Pardubicka s krokem města nesouhlasil a postup radnice kritizoval, podle něj zbytečně zmizelo už několik malých sakrálních památek na území města.

Kaple Nejsvětější Trojice je z roku 1860. Její torzo stojí na místě dřevěné kapličky, která vyhořela. U ní bývala i hospoda a lázně s léčivým prame- nem. Dřevěný objekt z roku 1793 dal jméno čtvrti U Trojice.

Pozemek je městský od roku 1979, kdy ho radnice od majitelů koupila. Kaple předmětem kupní smlouvy nebyla. Majitelé kaple zemřeli, dědicové o vlastnictví kaple netušili.

Radnice s dědici od roku 2018 jednala o odkupu, v roce 2021 se domluvila na kupní ceně 60.000 korun. Stejnou částku magistrát investoval do oplocení téměř zborceného objektu, ze kterého zbyly jen některé obvodové zdi.

Radnice pak vyjednala se spolkem Omnium z Broumova na Náchodsku převod kaple do jeho majetku. Spolek se od roku 2011 věnoval záchraně a obnově zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek, od drobných staveb, křížů, křížových cest až po velké sakrální i nesakrální památky v České republice.

"Město mělo darovací smlouvu se spolkem Omnium datovanou na 8. června 2021. Měl do deseti let od nabytí vlastnického práva kapli opravit. Jenže loni spolek na sebe podal insolvenční návrh," řekl náměstek.

Město proto jedná s insolvenčním správcem. "Ideální by bylo dostat kapli zpátky do našeho vlastnictví. Město se teď bude domáhat svých práv, aby mohlo hledat další cesty řešení," uvedl Rychtecký.

Omnium podalo návrh na insolvenční řízení loni v červnu, v konkurzu je od loňského července. Spolek nemohl za pandemie vykonávat svoji činnost, bylo oslabené stavebnictví a nebyly dotace v obvyklé výši, což Omnium přivedlo do platební neschopnosti, uvedl spolek v návrhu na insolvenci. Podle insolvenčního rejstříku se přihlásilo 11 věřitelů, nezajištěné pohledávky jsou podle výpisu z loňského října dohromady 7,2 milionu korun. Jedna zajištěná pohledávka je ve výši 934.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články