Soud vyhověl stížnosti obce Lednice kvůli zásahu do samosprávy

Vložil
ČTK
19.05.2020 16:25
Brno

Brno - Ústavní soud (ÚS) se dnes zastal obce Lednice na Břeclavsku. Dohoda ministerstev místního rozvoje a kultury, která pro účely územního plánování omezila výstavbu a také třeba instalaci střešních solárních panelů, znamenala pole dnešního nálezu zásah do práva na samosprávu. Ústavní soudci zrušili rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) i Městského soudu v Praze, který musí o žalobě Lednice rozhodovat znovu. Vyjádření radnice ČTK zjišťuje.


Obec je součástí Lednicko-valtického areálu chráněného UNESCO. Podle dohody ministerstev z roku 2015 se například nemají stavět bytové domy poblíž jedné z lednických alejí, zmenší se plocha pro plánované záchytné parkoviště a na lednické střechy se nebudou umisťovat fotovoltaické panely.

Lednická radnice v postupu obou ministerstev spatřovala zásah do práva na samosprávu. Ministerstva prý rozhodovala o právech obce, ale bez její účasti. Radnice proto podala žalobu k Městskému soudu v Praze a posléze také kasační stížnost k NSS, avšak neuspěla.

Podle zrušeného rozhodnutí městského soudu nebyla omezení, která plynula z dohody ministerstev, nepřiměřená. Jejich cílem bylo ochránit památkové hodnoty a předejít nevratným zásahům. Také podle NSS představovala dohoda vyvážený kompromis mezi veřejnými zájmy a právem obce na samosprávu. Řešení navržená obcí by prý zachování památkové hodnoty zóny Lednicko-valtického areálu nezaručovala.

Podle ústavních soudců je ale plošný zákaz umísťování solárních panelů silným zásahem do práva na rozvoj obce a i do práv vlastníků nemovitostí. Správní soud se musí podrobněji zabývat i dalšími výhradami Lednice, například v otázce záchytného parkoviště.

"To, zda bude chtít obec řešit problematiku parkování povrchovým záchytným parkovištěm, nebo pravděpodobně podstatně nákladnějším parkovištěm podzemním, je primárně věcí demokraticky zvolených orgánů obce. Soudy by měly být s ohledem na zásadu soudního sebeomezení při hodnocení těchto otázek zdrženlivé," stojí dnešním nálezu.

Lednice patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Česku. Magnetem je zejména zámek s parkem, v okolí je také řada dalších památkově chráněných staveb. Turisté do Lednice jezdí také za vínem nebo kvůli lázeňským službám.
0 komentářů
přidat komentář

Související články