Sněmovní výbor přerušil projednávání návrhu na zánik Nejvyššího stavebního úřadu

Vložil
ČTK
19.01.2023 16:55
Praha

Praha - Sněmovní výbor pro veřejnou správu dnes přerušil projednávání vládní novely stavebního zákona, který ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a podřízené soustavy stavebních úřadů. Stejně výbor naložil se souvisejícím návrhem zákona o jednotném enviromentálním stanovisku, který má zrychlit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí. Členové teď budou moci předkládat pozměňovací návrhy, k předlohám by se měli vrátit začátkem března.


Poslanci dnes k předlohám debatu nevedli. Ministerstvo životního prostředí podle státní tajemnice Simeony Zikmundové stále soudí, že zákon o jednotném enviromentálním stanovisku může projít schvalováním tak, aby byl účinný od plánované poloviny letošního roku. Stejnou účinnost vláda navrhla i pro většinu změn stavebního zákona.

Tato novela ruší předloni schválený model čistě státní stavební správy, stavební úřady mají být nadále v obcích. Zachovává však Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti především strategické stavby, jako jsou například dálnice nebo elektrárny. Podle ministerstva pro místní rozvoj vytvoří předloha jasné, moderní a předvídatelné prostředí pro stavebníky i projektanty. Výhrady k novele stavebního zákona i jednotnému environmentálnímu stanovisku však už dříve vyslovila i Česká komora architektů a Hospodářská komora.

Jednotné enviromentální stanovisko bude podle ministerstva životního prostředí zahrnovat požadavky na posouzení dopadů na životní prostředí až podle devíti platných zákonů. Změna má přinést vyšší přehlednost a srozumitelnost pro stavebníky i investory a zrychlit povolovací procesy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články