Rozpadlou kapli majitelé dají Pardubicím, dají ji opravit

Zdroj
Lucie Jelínková
Vložil
ČTK
19.02.2019 14:30
Pardubice

Pardubice - Pardubice našly majitele kaple Nejsvětější Trojice. Zchátralou stavbu nejspíš darují městu. Poté ji bude možné opravit. Zájemce, který se stará o památky, město má. Původně radnice navrhovala kapli zbourat, na základě petice od demolice ustoupila. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).


Kaple vznikla v roce 1860. Střechu už stavba nemá, je zhroucená, obvodové zdivo se též rozpadá a není po všech stranách kompletní. Majitelé netušili, že sakrální památku vlastní. Na jaře se sejdou se zástupci města a projednají převod.

"Majitelé jsou ochotní kapli převést na město, ale nechtějí s tím mít žádné poplatky. Převod podpoří, pokud náklady s převodem město zaplatí," řekla Dvořáčková.

Kapli chce zachránit spolek Omnium, který se věnuje opravám opuštěných památek. Malých sakrálních objektů, o které se nikdo nestará, je po republice hodně. Majitelé vlastní pozemky a o historických objektech, které se tam nacházejí, třeba ani netuší. Nebývají zapsané v katastru, řekl ČTK Jakub Děd ze spolku.

"Cílem je převést kapli na spolek, poté ji opravit a využívat ji k duchovním účelům. Kaple je v dezolátním stavu i to okolí není zrovna upravené. Ale není to ojedinělý případ," řekl Děd.

Podle jeho odhadů by oprava kaple mohla stát půl milionu až milion korun. Na opravy spolek získává peníze z dotací, darů a vlastní činnosti, dodal Děd. Spolek má aktuálně pětadvacet projektů záchrany památek.

Na špatný stav kaple upozornil Klub přátel Pardubicka, který také sepsal petici na její záchranu. Klub k tomu poukazuje na skutečnost, že v minulosti zmizely z Pardubic kvůli špatnému stavu jiné církevní stavby. V 50. letech byly zbořeny například kaple svatého Marka nebo kaple svatého Josefa, minulý režim nechal zchátrat kostel svatého Jakuba v Hostovicích, který byl pak pro celkovou sešlost také zbořen.
0 komentářů
přidat komentář