Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli začne za čtyři měsíce

Vložil
ČTK
02.02.2011 23:10
Litomyšl (Svitavsko) - Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli postoupila do další fáze. Město vybírá stavební firmu. Za čtyři měsíce by mohly začít dlouho připravované opravy. Ukončení všech prací je naplánováno v roce 2013. Novinářům to dnes řekl starosta Michal Kortyš (ODS).
    "Dali jsme si čas čtyři měsíce včetně možných odvolávacích řízení, pak bychom mohli začít," řekl Kortyš.
    Opravy historických památek v centru Litomyšle radnice připravuje od roku 2007. Od státu a Evropské unie město získalo stoprocentní dotaci, tedy 400 milionů korun. Výběrové řízení je rozděleno na dvě části, stavební a restaurátorskou.
    "Bylo to přání ministerstva kultury, restaurátorské práce jsou specifické a měla by je udělat odborná firma. Zatím jsme schválili stavební část, restaurátorskou ještě řeší Národní památkový ústav," řekl starosta.
    Úprava zámeckého návrší zahrnuje rekonstrukci množství památkových objektů. Do roku 2013 má být opraveno sedm budov a čtyři volné prostory. Rekonstrukce čeká zámecký pivovar, jízdárnu, kočárovnu, stáj, konírnu, piaristickou kolej a kostel. Návštěvníci památek musejí počítat s  menšími omezeními.
    "V zadávací smlouvě jsou podmínky, že stavební práce nesmí omezit pravidelné akce, třeba Smetanovu Litomyšl. Komunikace k zámku a pivovaru budou průjezdné. Malá výjimka bude u kostela a muzea, kde se budou upravovat i veřejné prostory," řekl starosta.
0 komentářů
přidat komentář

Související články