Ambiciózní projekt zámeckého návrší v Litomyšli mění propozice

Vložil
ČTK
06.05.2009 22:50
Praha

AP ATELIER

Litomyšl (Svitavsko) - Velkorysý projekt zámecké návrší v Litomyšli, který má financovat Evropská unie, za chodu mění propozice. Bude sice stát očekávaných půl miliardy korun, ale například zastřešení a jeviště na zámku bude vypadat jinak, než původně navrhoval architekt. Další změny ve využití čekají i piaristickou kolej. Novinářům to dnes řekl bývalý starosta Miroslav Brýdl.

    "Projekt jsme rozdělili na dva. Město požádá o dotace na zámecké návrší, památkáři pak na zámek. Nedohodli jsme se s nimi totiž na zápůjčce zámku," řekl Brýdl.
    Památkářům se nelíbil původní návrh vysouvací střechy zapuštěné po zem na nádvoří zámku, kde se pravidelně koná hudební festival Smetanova Litomyšl. Podle Brýdla se hledá optimální řešení.
    "S projekty je šílená práce. Předali jsme rozpracované studie architektem Pleskotem památkářům, ti je do svého projektu zapracují," řekl Brýdl.
    V piaristické koleji nakonec nebudou restaurátorské dílny, ale náhradní obřadní síň, aby město mělo možnost nabídnout svatebčanům adekvátní prostor, když nebude například v době konání hudebního festivalu možné oddávat na zámku. "V koleji také nebudeme dělat podkroví s vikýři, abychom se vešli do předpokládaných investic," uvedl Brýdl.
    Zámecké návrší čítá kromě zámku bývalý pivovar, Panský dům, kočárovnu, stáje, konírnu, jízdárnu, piaristickou kolej a kostel, do areálu také patří anglický a francouzský park. V sakristii kostela má vzniknout Diecézní muzeum, z jízdárny se stane víceúčelový sál. Rekonstrukcí třetího patra zámek získá nové výstavní prostory. Úpravami projdou zámecké zahrady. Město by chtělo pokračovat také v opravách druhé části pivovaru. Radnice rozdělila návrší na sedm zón, pro něž najala pět architektů, mimo jiné Josefa Pleskota, který už v Litomyšli působil při přestavbě pivovaru.
    "Asi za dva týdny bychom měli podávat náš projekt na ministerstvo kultury," řekl Brýdl. Celkové opravy v režii města by měly stát bezmála 400 milionů korun. Radnice, která vydala na projekt už 11 milionů korun, ho představí obyvatelům 26. května. Zúčastní se představitelé radnice i architekti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články