Rekonstrukce budovy Uranu v Liberci se odkládá, nemá podporu v zastupitelstvu

Vložil
ČTK
28.01.2022 16:40
Liberec

Liberec - Liberec odložil minimálně o měsíc vyhlášení zakázky na rekonstrukci úřednické budovy Uranu za více než 111 milionů korun. Projekt neměl ve čtvrtek při jednání zastupitelstva většinovou podporu i kvůli tomu, že chybí vize, kolik úředníků by radnice do budoucna měla mít, a porovnání, zda by nebylo výhodnější pronajmout či koupit nějakou jinou budovu ve městě. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) dnes ČTK řekla, že záměr k vypsání veřejné zakázky do zastupitelstva znovu předloží, až takovou analýzu tajemník města vytvoří.


"Až takový materiál bude, tak bude relevantní bavit se o rekonstrukci Uranu. Myslím si, že soutěž mohla být spuštěna i bez toho," uvedla Loučková Kotasová. Tajemník by měl analýzu vypracovat do příští schůze zastupitelstva, jež bude na konci února.

V podpoře rekonstrukce Uranu není koalice jednotná, proti jsou někteří zástupci za ANO a ODS. Vadí jim nejen chybějící analýza, ale i to, že jde jen o částečnou rekonstrukci. "Když opravit, tak komplexně," uvedl při jednání zastupitelstva radní za ODS Petr Židek. Celková rekonstrukce by stavbu prodražila odhadem asi o 30 milionů korun.

Sedmipodlažní kancelářská budova v sousedství autobusového nádraží potřebuje obnovit hlavně fasádu, která je svému okolí nebezpečná. Kolem Uranu je ochranné lešení, aby nic nespadlo na chodník, který vede k vlakovému nádraží. Nová fasáda by měla být z pozinkovaného plechu, nahradí takzvané boletické panely. Při rekonstrukci by se měla dělat i vzduchotechnika, elektroinstalace či ústřední topení, ale nepočítá se s výměnou stoupaček, výtahů či toalet.

Některým koaličním i opozičním zastupitelům také vadí, že na projekt zatím město nezískalo evropskou dotaci. Podle Loučkové Kotasové jsou v takzvaném zásobníku projektů a náměstkyně věří, že při vypsání další výzvy programu uspějí. Díky zateplení by náklady za vytápění měly klesnout zhruba o 40 procent, tedy o milion korun.

Podle opozice, ale i některých zastupitelů koalice by radnice spíše než rekonstrukci Uranu měla prioritně řešit stav plaveckého stadionu. Autoři posudku z ČVUT městu doporučili, aby ho okamžitě uzavřelo a opravilo. Náklady odhadují na 143 milionů. "Teď je důležitější bazén než Uran," řekla radní za ANO Šárka Prachařová.

Na letošní opravy bazénu radnice vyčlenila dva miliony. Provozovatel bazénu by měl do měsíce předložit radnici soupis nejnutnějších oprav. Vedení města do areálu příliš investovat nechce, neboť připravuje jeho rozsáhlou modernizaci za více než 800 milionů. Opozice se obává, že město tato investice ještě více zadluží a prosazuje levnější cestu oprav. Předpokládá, že by mohlo stačit v posudku odhadovaných 143 milionů. "V částce jsou zahrnuty nové vany bazénů, opravy střechy, pláště a vzduchotechniky a v zásadě by se vyřešily hlavní problémy současného stavu bazénu," uvedla opoziční uskupení LOL a Změna pro Liberec ve společném prohlášení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články