Liberec chce zázemí autobusového nádraží přemístit z buněk do Uranu

Vložil
ČTK
12.04.2021 15:35
Liberec

Liberec – Liberec plánuje, že přemístí zázemí autobusového nádraží do úřednické budovy Uranu, jež s ním sousedí. Zázemí je nyní na nádraží ve stavebních buňkách, které jsou ostudou města. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) chtějí nové zázemí vybudovat v přízemí sedmipodlažní budovy.


"Tak, aby se mohly buňky odstranit. To znamená, příští rok by měl být posledním rokem těchto starých, dožilých a nevzhledných buněk na autobusovém nádraží," řekl primátor novinářům.

Městu stav autobusového nádraží dlouhodobě nevyhovuje, protože neposkytuje adekvátní služby cestujícím ani dopravcům. Při poslední modernizaci nástupišť v polovině 90. let minulého století nezbyly peníze na odbavovací budovu a cestujícím od té doby slouží provizorní objekt ze stavebních buněk. Nádraží v minulosti vlastnil soukromý vlastník. Liberec od něj zhruba hektarový areál i s buňkami odkoupil za 23,5 milionu korun v roce 2018.

Zázemí pro autobusové nádraží chce město vybudovat v rámci připravované rekonstrukce budovy Uranu na třídě 1. máje. Oprava si vyžádá asi 84 milionů korun, město na ni bude žádat dotaci z evropského programu. Obnovit potřebuje hlavně fasáda.

Ani prostory v Uranu by ale neměly být konečným řešením pro zázemí autobusové nádraží. Na základě dohody města s krajem by nový terminál měl vzniknout v prostorách hlavního vlakového nádraží. "V tomto případě se jedná o investici Libereckého kraje, na níž ale budeme spolupracovat,“ řekl primátor. V ideálním případě by terminál na novém místě mohl podle něj vzniknout do deseti let. "Bude záležet, jak se Liberecký kraj dohodne se Správou železnic a Českými drahami, a samozřejmě my tomu budeme pomáhat. Máme zájem, aby se to povedlo," dodal primátor.

V plánech Liberce je část současného areálu autobusového nádraží využít pro výstavbu parkovacího domu. Zbývající část by se po vzniku nového terminálu měla přeměnit podle primátora na park.
0 komentářů
přidat komentář

Související články