Realitní makléři dostanou víc času na prokázání odbornosti

Vložil
ČTK
20.04.2020 21:30
Praha

Praha - Realitním makléřům se prodlouží lhůta k nutnému prokázání odbornosti o půl roku až do začátku března příštího roku. Vládní novelu o realitním zprostředkování, která to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Část makléřů nyní nemůže kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru skládat zkoušky. Zprostředkovatelé je potřebují k přeměně své živnosti z volné na vázanou.


"Aktuálně není možno zkoušky pořádat, on-line formu testů zákon nepřipouští," stojí v důvodové zprávě. Zkoušky mají písemnou, individuální ústní i praktickou část a trvají tři až pět hodin. Ministerstvo pro místní rozvoj je pokládá za nejprůhlednější způsob prokázání odbornosti.

Předloha navíc uvolní podmínky pro případné nové zprostředkovatele, kteří by podnikali pod velkými realitními kancelářemi. Půl roku od nabytí účinnosti zákona by takto mohli působit na základě volné živnosti, nesměli by ale poskytovat službu úschovy peněz.

Na žádost o změnu z volné na vázanou živnost, tedy doložení vzdělání, praxe nebo absolvování zkoušky, má zprostředkovatel podle platného zákona šest měsíců od nabytí účinnosti normy 3. března, tedy do 3. září. Novela dobu prodlužuje o šest na 12 měsíců, tedy do 3. března 2021. Pokud by realitní makléř za současného stavu neprokázal odbornost a podnikal by i po 3. září, mohl by se dopouštět trestného činu neoprávněného podnikání, stojí v důvodové zprávě.

Pro vykonávání profese zákon předpokládá pět možností odbornosti. První je vysokoškolské vzdělání v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech. Druhou je jiná vysoká škola, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání. V této kategorii jsou nutné tři roky praxe v oboru. Dále je to mezinárodní uznání nebo bakalářské vzdělání společně s titulem MBA v oboru nemovitostí a rok praxe. Makléři, kteří tyto podmínky nesplňují, musejí složit zkoušku.

Počet obyvatel na jednoho realitního makléře je v Česku proti průměru Evropské unie zhruba poloviční. V Česku je to 909 lidí na makléře, průměr za EU je 1653. Vyplývá to z posledních dostupných údajů evropského statistického úřadu za rok 2017.
0 komentářů
přidat komentář

Související články