Radnice v Boskovicích chce zastavět proluky v židovské čtvrti

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
11.06.2012 20:00
Boskovice (Blanensko) - Vedení boskovické radnice chce nechat zastavět dvě proluky v historické židovské čtvrti. Na využití čekají už desetiletí. Za tu dobu se tato část města změnila ze zanedbané na jednu z jeho největších turistických atrakcí. Jak by se daly proluky využít, se snaží radnice zjistit ve spolupráci s ml adými architekty, řekla dnes ČTK místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL).

    "Židovská čtvrť tvoří od roku 1990 městskou památkovou zónu. Rádi bychom v ní v budoucnu místo proluk viděli multifunkční objekty s kancelářemi, kavárnami a byty," uvedla místostarostka.
    Studenti architektury Technické univerzity v Liberci vypracovali studie na využití proluk, které budou od úterý v Boskovicích vystaveny. Vítková zdůraznila, že do zahájení výstavby v Bílkově a Plačkově ulici je ještě daleko.
    Nejdříve bude nutné vykoupit pozemky v prolukách a v jejich okolí. Město je připraveno jednat s developery.
    Boskovice byly po staletí jedním z nejvýznamnějších židovských center na Moravě. Za druhé světové války bylo z města odvezeno do koncentračních táborů asi 500 Židů, přežilo jich 14.
    Za komunismu čtvrť chátrala. Do údržby památek se neinvestovalo. Některé domy se sesunuly samy, jiné musely být strženy. Teprve po pádu komunismu začala obnova čtvrtě, která má podle architektů své jedinečné kouzlo.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kouzlo...
Čestmír
13.06.12 10:11
zobrazit všechny komentáře

Související články