Proměna nábřeží Svratky v Brně začala kácením 362 stromů

Vložil
ČTK
08.03.2021 19:20
Brno


Brno – Přípravné práce na proměnu nábřeží řeky Svratky v Brně jsou zhruba ve čtvrtině. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) tam od února odstraňují část stromů, keřů a náletových dřevin. Do konce března pokácí 362 stromů a vysekají 2838 metrů čtverečních keřů. ČTK to řekla Jana Běhalová, mluvčí Kanceláře architekta města Brna, která má proměnu nábřeží na starost.


Řeku od města nyní rozděluje kolmá nábřežní zeď. Cílem úprav je vytvořit protipovodňová opatření, rozšířit koryto a zároveň umožnit lidem trávit v blízkosti vody volný čas. Úsek od koupaliště Riviéra podél ulice Poříčí po viadukt v Uhelné ulici se má proměnit v místo, kam mohou lidé chodit na procházky, sportovat i za odpočinkem.

Úpravy začaly kácením od nejsložitějšího úseku u Riviéry. "Nyní jsme zhruba ve čtvrtině. V příštích týdnech budeme pracovat intenzivněji, řešíme také využití jeřábu na kácení problematických topolů. Práce komplikuje současná situace s vládními opatřeními a také vysoká hladina řeky Svratky. Některé stromy jsou z jedné nebo z obou stran ve vodě. Zásadní bude pokácet dřeviny do konce března. Úklid, drcení, rozřezávání a frézování bude zřejmě pokračovat i v dubnu," sdělil za VZMB Tomáš Trnka.

Zachované zůstanou jen starší doupné stromy. Tam, kde to bude možné, bude zajištěna ochrana stromů pomocí dřevěných palisád. "Největší zásah do stávajících porostů bude na Bakalově a Táborského nábřeží. Na levém břehu se tam počítá s vybudováním protipovodňových opatření a kolonády. V tomto úseku se také rozšíří koryto Svratky a postaví ochranná hráz. Do konce roku 2023 necháme vysadit 1772 nových stromů, asi pět procent vysazovaných dřevin budou tvořit ovocné stromy, které slouží také jako potrava ptactva, například jeřáb ptač," uvedla Běhalová.

Přímo v místě stavby má růst 603 stromů, zbytek bude na náhradních pozemcích, jako je Wilsonův les v Žabovřeskách a lokality v městských částech Vinohrady, Nový Lískovec, Medlánky a Komín.

Na přelomu jara a léta navážou na přípravu území stavební práce, které postupně promění nábřeží Svratky podle návrhu týmu Ivana Rullera.

"Řešený tříkilometrový úsek nábřeží Svratky bude rozdělený do deseti stavenišť. Práce na některých z nich potrvají souběžně dle harmonogramu, který upřesní zhotovitel stavby. Aktuálně vybíráme zhotovitele s předpokladem zahájení prací začátkem léta," uvedla Běhalová.

Dodala, že na výstavbu protipovodňových opatření, jejichž celkové náklady jsou předběžně vyčísleny na 1,6 miliardy, požádalo město v polovině ledna o dotaci. Podle podmínek dotačního titulu musí být stavba dokončena do konce roku 2023.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Děsivé kácení stromů okolo Svratky
Gabriela Hanáková
29.03.21 09:21
Když se projektuje, tak .....
Martin Petříček
30.03.21 08:46
zobrazit všechny komentáře

Související články