Projektanti sálu v Brně nechtějí, aby vznikl jen "kulturní dům"

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
11.06.2020 16:05
Petr Hrůša
Atelier M1 architekti s.r.o.


Brno - Hledání architektonické podoby nového koncertního sálu v Brně je příběh plný zvratů. Jeho další pokračování, pravděpodobně závěrečné, nyní píše architekt Petr Hrůša s kolegy ze svého ateliéru. Projekční tým bojuje s takzvanou třepotavou ozvěnou, přemýšlí o zlatých nebo stříbrných plátcích na stropě sálu a nechce, aby vznikl pouhý "kulturní dům". Vedení Brna dnes oznámilo, že sál získal stavební povolení. Stavba by mohla začít na jaře 2022.


Mezinárodní architektonickou soutěž vypsanou před 20 lety vyhrál Atelier M1 architekti. Město ale ještě za minulého vedení v čele s ANO svěřilo dopracování projektu mezinárodnímu týmu kolem Poláka Tomasze Koniora, který před posledními komunálními volbami představil pozměněnou koncepci.

Ateliér M1 se obrátil na soud. Nová koalice vedená ODS dojednala s architekty dohodu o narovnání sporu, která zahrnovala to, že konečný projekt bude respektovat principy vítězného návrhu z architektonické soutěže. Hrůša původně spolupracoval s Koniorem, nyní rozpracovává vnější podobu budovy podle původního návrhu Atelieru M1 architekti.

"Není to žádné trauma," zdůraznil dnes Hrůša, podle kterého původní návrh vycházel z principů architektonického minimalismu. "My to chceme dopracovat, dopilovat, aby byl veřejnosti srozumitelnější a dostupný," řekl Hrůša.

Vnitřní podoba sálu je už plně v gesci nového projekčního týmu ve spolupráci s japonským akustikem Jasuhisou Tojotou. Architekti se rozhodli opustit koncepci rovnoběžných stěn, které by způsobovaly nežádoucí třepotavou ozvěnu. "Boční stěny je nutné natvarovat tak, aby byla akustika co nejlepší," zdůraznil Hrůša.

Kvůli změně vnitřních dispozic musí projektanti promyslet a upravit také statiku celé stavby. Sál vyroste nad hotovými podzemními garážemi mezi Veselou a Besední ulicí. Cílem je to, aby nevznikl "kulturní dům", ale koncertní sál splňující vysoké nároky, uvedl architekt.

Novinářům dnes představil vizualizace sálu s organicky tvarovanými stěnami a balkony. Zmínil i možnost zlatých plátků na stropě, ve kterých by se zrcadlil celý sál. Prý ani nejsou příliš drahé, alespoň v kontextu celkového rozpočtu. Ten by mohl dosáhnout až ke dvěma miliardám korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články