Prohlídek před dražbou Zbrojovky bude víc, o areál je prý zájem

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
11.01.2007 16:25
Brno

Brno - Zájemci o dvaadvacetihektarový areál zkrachovalé společnosti Zbrojovka Brno budou mít ještě třetí možnost prohlédnout si nemovitosti z blížící se dražby. Zákon nařizuje dvě povinné prohlídky, dražební firma ale kvůli zájmu uspořádá nejméně tři řádné a dvě mimořádné, řekl ČTK Jaroslav Hradil z firmy Prokonzulta. Po dnešní prohlídce zatím vidělo areál 20 zájemců. Dražba je plánována na 31. ledna.

    Zbrojovka se do konkurzu dostala v roce 2003. Doteď dluží 72 věřitelům víc než 460 milionů. Definitivně přestala vyrábět loni v létě. Několik desítek budov jde do dražby s vyvolávací cenou 351,687 milionu korun. Konečná cena by mohla být o víc než 100 milionů vyšší, odhadují dražebníci. Dosud se jim podařilo prodat část strojů a zbraní, jejich celková hodnota dosahuje desítek milionů.
    Některé stroje koupila společnost Brno Rifles ze skupiny kolem uherskobrodského podniku Česká Zbrojovka. Zaměstnala 29 bývalých pracovníků Zbrojovky a loni na podzim začala v  pronajaté části brněnského podniku opět vyrábět.
    Areál se bude dražit jako celek. Podle realitních makléřů je ale těžké odhadnout, jak je investice výhodná. Záleží třeba na ekologické zátěži, stavu budov, i územním plánu města. Nejstarší budova, která sloužila jako administrativní, je z roku 1870. Většina objektů byla postavena v první polovině 20. století. Stav budov odpovídá ve většině případů jejich stáří a spíše byly prováděny jen nutné opravy spojené s  údržbou, uvedla dražební společnost.
    Den před dražbou se navíc uskuteční i soudní jednání s bývalou správkyní konkurzní podstaty Ilonou Strmiskovou. Čelí obžalobě, že chtěla zbraně z konkurzu prodat pod cenou. Spolu s odhadcem Pavlem Ryšavým tak údajně firmě způsobila škodu 186.000 korun. Hrozí jí za to až osm let vězení. Sama správkyně podala řadu trestních oznámení. Bývalí majitelé podle ní připravili podnik až o půl miliardy korun.

Související články