Přesný termín ukončení opravy radniční věže ve Znojmě je zatím nejistý

Vložil
ČTK
01.12.2023 07:20
Znojmo

Znojmo - Oprava znojemské radniční věže je mnohem náročnější, než se původně očekávalo, proto se na ní bude pracovat i příští rok, již třetí stavební sezonu. Nejnáročnější bude oprava ochozu. Původně se předpokládalo, že práce budou hotové letos na podzim, nyní vedení Znojma mluví o příštím roce, avšak nikdo si podle místostarostky Bohumily Beranové (Znojmáci) netroufá říct přesný termín. Uvedla to v tiskové zprávě.


"Při dosavadních pracích jsme odhalili mnohem větší míru poškození konstrukce věže, než jsme se původně domnívali. Aby byla oprava opravdu precizní, vyčlenili jsme v rozpočtu prostředky na druhou fázi rekonstrukce věže," řekla Beranová. V příštím roce se počítá s 20 miliony korun. Původní odhad přitom činil 30 milionů korun. Příští rok je potřeba ještě opravit spodní ochoz včetně čtyř posledních věžiček s báněmi, udělat stavební přípravu nové expozice a opravit radniční hodiny.

Při přípravě projektu byla konstrukce ochozu přístupná pouze velice omezeně zevnitř. "V jakém je konstrukce stavu, jsme zjistili až v průběhu prací, kdy se některé její části včetně podlah demontovaly. Trámy zde jsou opravdu silně poškozené. Každý krok konzultujeme s odborníky a památkáři. Po odkrytí konstrukce dolních věžiček jsme také zjistili viditelné poklesy prvků, které je vynáší. Pro odstranění této poruchy bude nutné všechny čtyři věžičky demontovat," popsala městská architektka Iveta Ludvíková.

Součástí opravy věže byla především oprava krovu a výměna střešní krytiny. Do složité konstrukce krovu nikdo po staletí nezasahoval. Podle některých odborníků je věž z 15. století možná nejstarším známým dokladem tohoto typu památky vůbec. U většiny podobných věží byla střecha při opravách snesena nebo výrazně pozměněna.

Věž do oprav patřila k jednomu z nejlákavějších turistických cílů ve městě, ročně na ni vystoupalo okolo 30.000 lidí. Z plechového opláštění, které dělníci sejmuli, nechalo město letos vyrazit pamětní mince, repliku tzv. Znojemského peníze z 15. století. V dubnu město také uložilo do báně čtyři schránky s listinami a artefakty pro budoucí generace. Tuto záležitost provázel spor mezi současným vedením města a historikem Jiřím Kacetlem, který je zároveň opozičním politikem za hnutí Pro Znojmo. Důvodem byl text o moderní historii, který Kacetl sepsal, ale do schránky byl vložen text kratší využívající původní Kacetlův text, aniž by byl jako autor uveden. Kacetl konstatoval, že vložený text je zatížený obsahově-formálními vadami.
0 komentářů
přidat komentář

Související články