Vedení Znojma chce radniční věž jako národní kulturní památku

Vložil
ČTK
17.03.2021 17:30
Znojmo

Znojmo – Vedení Znojma se pokusí o zařazení radniční věže mezi národní kulturní památky. Kromě zviditelnění města tím chce získat dotaci na re- konstrukci památky s vyšší ochranou. Pokud věž status získá, mělo by Znojmo už třetí národní kulturní památku na svém území. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí města Karolína Janečková.


Silueta radniční věže je vnímána jako symbol Znojma. Podle jeho vedení je historickým unikátem. "Uvědomujeme si, že se v našem regionu nachází spousta pozoruhodných památek. Podobně jako národní kulturní památka rotunda svaté Kateřiny a Loucký klášter přesahuje i radniční věž svými kvalitami region, a proto by na seznamu národního kulturního bohatství neměla chybět. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem proto budeme usilovat o zápis na tento seznam," uvedl starosta Jakub Malačka (ČSSD).

Návrh předloží ke schválení vládě po přípravě všech podkladů. Mezi ty patří restaurátorský průzkum omítek ve třech patrech věže v roce 2013 nebo stavebně historický průzkum z roku 2016. "Z něj vyplývá, že radniční věž představuje nadregionálně významnou památku. Dřevěné konstrukce krovu, které pocházejí ve značné míře z doby stavby věže v letech 1447 až 1457, jsou základní a určující hodnotou tvořící architektonickou, památkovou a uměleckohistorickou podstatu objektu. Svým stářím, mírou zachování a unikátnosti složité tesařské konstrukce má nenahraditelnou historickou cenu," dodala Janečková.

Věž zatím na takzvaném Indikativním seznamu, který zahrnuje památky navržené Národním památkovým ústavem (NPÚ), zatím není. "Nyní se celá věc aktualizuje z iniciativy Znojmo. Pokud bude předložená městem, dostane se do naší návrhové komise, kde rozhodneme o postoupení návrhu ministerstvu kultury. Posuzována bude výjimečnost památky, její autenticita a význam pro historii města či regionu, dějiny stavitelství, umění a podobně. Dostatečné odborné podklady v současné době existují. V žádném případě ale nelze prohlásit za národní kulturní památku jen věž, protože památkou je celá radnice. Návrh tedy musí znít na objekt radnice, části budov se neprohlašují," řekl ČTK ředitel brněnské pobočky NPÚ Zdeněk Vácha.
0 komentářů
přidat komentář