Přerovská radnice zahájí likvidaci zdevastované Škodovy ulice

Vložil
ČTK
30.01.2017 17:50
Přerov

foto: Palickap via Wikimedia Commons
Přerov - Přerovská radnice tento týden zahájí dlouho plánovanou likvidaci zdevastované lokality Škodovy ulice nedaleko hlavního vlakového nádraží, kterou loni po neúspěšném pokusu soukromého investora o obnovu této části města koupila zpět do svého vlastnictví. Odstraněna bude černá skládka odpadu a poté přijde na řadu demolice čtyř domů, které v ulici obývané dříve romskými rodinami zůstaly. Magistrát vyčištěné místo zřejmě nabídne investorům.


Vyklízecí četa do této opuštěné části Přerova poprvé vstoupí ve středu. "Nejdříve bude zlikvidována skládka, která vznikla demolicí dvou obytných domů. Vyčištěna bude plocha o velikosti zhruba 730 metrů čtverečních od náletových dřevin a všech odpadů, které se tu nashromáždily v průběhu let, kdy byla čtvrť vylidněná," řekla dnes ČTK Eva Kousalová z odboru majetku přerovského magistrátu. Odhadla, že odstraněno bude až 2000 metrů krychlových odpadů.

Radnice za vyčištění Škodovy ulice, které má být dokončeno v únoru, zaplatí 670.000 korun. Poté přijde na řadu demolice zbývajících domů. "V lokalitě jsou ještě čtyři budovy s číslem popisným, na jejichž demolici budeme žádat dotaci, a to z programu ministerstva pro místní rozvoj na podporu demolic budov v sociálně vyloučených lokalitách," řekla Ivana Pinkasová z odboru řízení a investic magistrátu. Město už připravilo projektovou dokumentace na odstranění domů.

Škodovu ulici loni radnice koupila zpět do svého vlastnictví. Za budovy a pozemky zaplatila 3,3 milionu korun. Je to více než dvojnásobek ceny, za kterou město lokalitu před devíti lety prodalo soukromému investorovi. Jeho plány postavit na místě obývaném romskými rodinami nové bytové domy však nakonec skončily fiaskem. U nádraží zůstaly ruiny a firma skončila v konkurzu.

"Až bude čtvrť kompletně srovnána se zemí, s největší pravděpodobností bude nabídnuta investorovi. Půjde o významnou lokalitu, neboť v jejím sousedství povede průtah městem, který se má začít stavět v roce 2018," podotkla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Na vyklizení zdevastované Škodovy ulice, ve které bylo dříve 80 bytů s až 500 sociálně slabými nájemníky, město čeká už několik let. "Původně v cihlových domech postavených jen kousek od nádraží žili železničáři, později se do lokality začali stěhovat problémoví lidé a neplatiči. V 90. letech minulého století se už mluvilo o Škodově ulici jako o romském ghettu," dodala Chalupová. Poslední rodiny se z bytů ve Škodově ulici vystěhovaly v roce 2013. O rok dříve tam žilo podle odhadů 50 až 100 Romů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články