Praha navrhuje čestné občanství pro Karla Hubáčka

Vložil
ČTK
22.03.2016 23:20
Praha

Praha - Pražští radní navrhují čestná občanství pro dirigenta Jiřího Bělohlávka, architekta Karla Hubáčka a výtvarníky Karla Malicha a Adrienu Johnovou. Návrh, který dnes rada schválila, musí ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Hlavní město uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920.

Radní navrhují ocenit čestným občanstvím in memoriam architekta Karla Hubáčka. Mezi jeho práce patří hotel a vysílač na Ještědu nebo kulturní dům s koncertní síni v Teplicích. Pro Prahu vytvořil meteorologickou věz v Praze-Libuši nebo vodárenskou vyrovnávací věž v Praze na Dívčích hradech. Zemřel v roce 2011.

Čestné občanství by měli získat i dva výtvarníci - Karel Malich a in memoriam Adriena Johnová. Johnová rozená Šimotová byla výraznou představitelkou generace 60. let, zemřela před dvěma lety. Typickými materiály, se kterými ve své tvorbě označované za meditativní pracovala, byly bílý ruční papír, pauzák a japan, jež vrstvila, trhala, mačkala a vytvářela z nich reliéfy a frotáže, tedy otisky.

Jedinečný sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Malich se narodil 18. října 1924. Tvoří i koláže a reliéfy. Má blízko k nezvyklým uměleckým materiálům, jako jsou třeba dráty, stejně jako k barvám na jasných a pestrých pastelech. Novátor abstraktního umění se ve svém uměleckém životě zabýval krajinomalbou, sochařstvím, prací s plexisklem, prací s dráty a kresbou pastelem.

0 komentářů
přidat komentář

Související články