Praha 6 připraví do konce srpna soutěž na centrum v Šatovce

Vložil
ČTK
05.04.2018 21:30
Praha


Praha - Praha 6 připraví do konce srpna architektonickou soutěž na projekt seniorského centra v Šatovce. O usnesení, které ve středu odsouhlasili radní městské části, ČTK informoval mluvčí městské části Ondřej Šrámek. V březnu pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, díky které městská část může opuštěnou budovu opravit a provozovat v ní komunitní centrum se seniorským bydlením. Chátrající usedlost v Šáreckém údolí je poslední roky nevyužívaná a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci.


"Představa radnice už má poměrně konkrétní obrysy, v průběhu nekonečného čekání na změnu územního plánu totiž několik grafických vizualizací vzniklo,"
sdělil Šrámek. V roce 2011 městská část zažádala o změnu územního plánu, aby mohla usedlost využít podle svého záměru. Letos v březnu pražští zastupitelé schválili změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení.

Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Šatovka by podle radnice měla být místem pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem usedlosti by měly vyrůst menší domky pro trvalé bydlení seniorů. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem chce Praha 6 financovat sama s využitím dotací. Bydlení chce městská část provozovat prostřednictvím své pečovatelské služby.

O špatném stavu usedlosti svědčí posudek z roku 2015, který ukázal, že jsou v budově vážně narušené statické konstrukce a půdní konstrukce jsou napadené dřevomorkou. Naposledy byly místnosti v Šatovce využívané v roce 2015, kdy se z budovy odstěhovali nájemci nebytových prostor. Poslední lidé, kteří v budově bydleli, se odstěhovali už v roce 2011.

Na začátku února usedlost v Šáreckém údolí na týden obsadila skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. V usedlosti chtěli udělat prostor pro setkávání lidí, kteří tvoří, vzdělávají se a chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.
0 komentářů
přidat komentář

Související články