Praha 10 zkoumá variantu radnice na Strašnické a opravu Vlasty

Vložil
ČTK
22.09.2015 21:20
Praha

Praha - Praha 10 zkoumá variantu nové radnice v bývalé Staré škole u metra Strašnická a opravu dnešní budovy úřadu Vlasta. Zastupitelé v pondělí vzali analýzu budoucího řešení na vědomí. Od kritizované varianty výstavby nové radnice za téměř miliardu korun už vedení městské části ustoupilo, lidé proti ní protestovali a bylo vyhlášeno i referendum. Na podzim plánuje zastupitelstvo projednat varianty řešení s veřejností.

    "Koncem tohoto roku nebo na začátku příštího roku budeme mít dost informací, aby zastupitelé mohli rozhodnout o budoucí podobě radnice," řekl bývalý starosta a zastupitel Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10).
    Sedmičlenná expertní pracovní skupina složená z úředníků se zabývá dvěma možnými variantami řešení radnice v bývalé škole. Jedna z nich počítá se zapojením secesní památkově chráněné budovy a dostavbou dalšího objektu, druhá chce stavět východně od budovy zcela nový objekt. S využitím památky souhlasí i oslovení památkáři. Trvají ale na citlivé rekonstrukci.
    "Území vytipované pro novou radnici má potenciál pro vznik lokálního centra díky své poloze u stanice metra a vazbě na Starostrašnickou ulici," píše se v dokumentu předloženém zastupitelům.
    Možnosti na rekonstrukci budovy Vlasta, která pochází ze 70. let, pracovní skupina nastiňuje tři - rekonstrukci, přístavbu nové části a využití sousedního nevyužívaného kulturního domu Eden. Rekonstrukce počítá s tím, že by z budovy zůstala pouze nosná železobetonová konstrukce. Bude třeba řešit i propojení radnice s ulicí.
    Obě varianty nové radnice by měly podle analýz mít v úrovni přízemí vstupní dvoranu se službami veřejnosti, jako jsou přepážky státní správy pokladny, podatelna a zároveň doplňkové služby např. informační středisko, bankomat a podobně. "Když budeme stavět na Strašnické, musíme vědět, co bude s budovou úřadu. A naopak," řekl v diskusi zastupitel Pavel Mareš (KDU-ČSL/koalice Vlasta).
    Praha 10 chtěla novou budovu postavit kvůli špatnému stavu sídla úřadu. Vítěz výběrového řízení měl za odhadovanou cenu 775 milionů korun zajistit pozemek, samotnou stavbu, studii nového sídla i technický dozor a projektovou dokumentaci. Žhavým kandidátem byla parcela na Hagiboru. Občanská sdružení a opozice ale projekt odsoudili jako předražený.
0 komentářů
přidat komentář

Související články