Opozice v Praze 10 usiluje o referendum kvůli stavbě radnice

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
19.05.2014 18:00
Praha

Praha - Opozice v Praze 10 usiluje o vypsání referenda kvůli stavbě nové budovy radnice za stamiliony korun. Opozice, která se stavbou nové budovy nesouhlasí, dnes zahájila sběr podpisů, kterým by si referendum vynutila. ČTK to sdělili zástupci TOP 09, nového politického uskupení Vlasta a občanské iniciativy Společně pro Desítku. Praha 10 kritiku ohledně radnice odmítá a spojuje ji s blížícími se komunálními volbami.
    Praha 10 chce novou budovu postavit kvůli špatnému stavu současného sídla. Před časem radnice zveřejnila zakázku za 775 milionů, v níž hledá pozemek, na kterém by budova mohla stát. Vítěz by měl zároveň připravit studii nového sídla vedení městské části a také ho postavit. Žhavým kandidátem je parcela na Hagiboru, která před časem byla městské části nabídnuta.
    Projekt dlouhodobě kritizuje opozice, podle níž je předražený. "Na problémy kolem projektu jsme opakovaně upozorňovali, bohužel bezvýsledně. Referendum je proto možnost, jak mohou dát občané Prahy 10 jasně najevo, že se stavbou zbytečné a drahé radnice nesouhlasí," sdělil ČTK opoziční zastupitel Radek Lojda (TOP 09).
    "Jako výhodnější se mi jeví rekonstrukce stávající budovy úřadu. Investici za miliardu opravdu nepotřebujeme, je třeba se začít chovat zodpovědně vůči rozpočtu městské části," poznamenala Ivana Mádrová z občanského sdružení Útulné Strašnice.
    Podle starosty desáté městské části Bohumila Zoufalíka (Nezávislí) hledání nového sídla trvá již čtyři roky a vychází z platných usnesení zastupitelstva. "Všichni, kteří hledání nové radnice nyní kritizují, u tohoto procesu byli, aktivně se ho účastnili a nyní začali zřejmě trpět náhlou ztrátou paměti," poznamenal. "Komunální volby se totiž blíží a dá se očekávat, že opoziční strany i nejrůznější sdružení se za každou cenu budou snažit zviditelnit," dodal s tím, že snaha o referendum je předvolebním bojem.
    Aby městská část referendum skutečně vypsala, musí se pod petici podle Lojdy nasbírat přes osm tisíc podpisů. Iniciátoři chtějí dostatečné množství podpisů získat do poloviny léta.
    Lidé by se měli v referendu vyjadřovat ke čtyřem otázkám: jestli souhlasí s omezením celkových nákladů na 500 milionů korun; zda chtějí, aby byl stávající proces výběru úplně zrušen; zda chtějí, aby kritérii pro výběr radnice byly ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost a jestli má být na stavbu vyhlášena veřejná architektonická soutěž. "Plebiscitem chceme občanům otevřít oči. Myslím, že se nám to povede," uvedla Renata Chmelová z koalice Vlasta.
    Referenda v minulosti vypsaly nebo o ně usilovaly i další městské části. Právě kvůli stavbě radnice se konalo v Praze 7, lidé v něm tehdejší záměr vedení městské části odmítli. Další plebiscit se nedávno uskutečnil v Praze 8, a to kvůli postoji k hazardu. Lidé herny odmítli, ale nepřišlo jich dostatečné množství, aby bylo hlasování závazné. Podobně se mají lidé vyslovit o hazardu v Praze 7, referendum se uskuteční současně s volbami do Evropského parlamentu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články