Praha 10 chce s developery smlouvy o příspěvcích na svůj rozvoj

Vložil
ČTK
05.03.2020 20:00
Praha


Praha - Vedení Prahy 10 chce s developery uzavírat smlouvy, podle kterých by přispívali na opravy ulic nebo rozšiřování škol a školek. Pokud smlouvu podepíšou, budou letos platit 915 korun za metr čtvereční z hrubé podlažní plochy svého projektu. Cílem je snížit dopady staveb na rozpočet městské části, která musí občanskou vybavenost hradit ze svého. Podpis dohody s radnicí bude dobrovolný. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník. Záměr schválili zastupitelé městské části.


"Budeme důsledně apelovat na developery, aby se podíleli na řešení bezprostředních dopadů svých projektů na okolí. Půjde například o zvyšování kapacity škol a školek, opravy ulic a chodníků nebo budování nových parkovacích stání a zastávek MHD," uvedl místostarosta Martin Valovič (ODS).

Podpis smlouvy a příspěvek bude pro stavebníky dobrovolný, radnice je k tomu nemůže nutit. Podle místostarosty je ale spolupráce výhodná pro obě strany. "Obec má zájem na zlepšení své vybavenosti, stavebník chce zase svým klientům nabízet bydlení nebo pracovní příležitosti v obci, která bude plně funkční. Oba dva tak společně vytvářejí podmínky pro dlouhodobě udržitelný rozvoj obce," uvedl Valovič.

Částka, kterou stavebník zaplatí, se bude každý rok měnit. Peníze vybrané od developerů pošle městská část na zvláštní účet, který bude moci veřejnost sledovat a kontrolovat.

V minulosti takzvané plánovací smlouvy začaly se stavebníky domlouvat jiné radnice. Loni v říjnu například Praha 7 oznámila, že jedná o příspěvku až 25 milionů korun. Týká se to projektů nad 250 metrů čtverečních nových bytových či administrativních ploch. Praha 4 poprvé oznámila takový záměr v roce 2015.
0 komentářů
přidat komentář

Související články