Policie bude vyšetřovat soutěž na novou Národní knihovnu

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
12.09.2008 16:25
Praha

Praha - Policie se bude zabývat soutěží na návrh nové budovy Národní knihovny (NK), která stála místo jejího ředitele Vlastimila Ježka. Státní zastupitelství předalo policii v pondělí trestní oznámení, které podala skupina pěti lidí. Podezřením ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži, kterého by se mohlo dle trestního oznámení dopustit vedení NK, bude vyšetřovat odbor hospodářské kriminality, uvedla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná.

    Trestní oznámení podalo pět architektů, učinili tak ale jako občané, nikoli jako architekti. Ani jeden z nich se soutěže nezúčastnil a nepatři ani k jiné skupině architektů, jež na údajnou neregulérnost soutěže také poukazuje. Stejně jako dalším kritikům soutěže autorům oznámení vadí, že vítězný projekt nesplnil podmínku zadání, tedy umístění národního konzervačního fondu nad zemí. Vedení NK oponuje tím, že si před vyhlášením soutěže nedokázal bezpečné uložení knih pod zemí představit a autor vítězného návrhu Jan Kaplický přišel s převratným řešením.
    "Není to proti knihovně, soutěži, ani proti vítěznému návrhu. Chceme, aby věci fungovaly tak, jak mají," řekl ČTK jeden z autorů trestního oznámení Ján Stempel. Dalšími jsou architekti Ludvík Grym, Petr Pištěk, Pavel Rada a Jan Sapák.
    Kvůli soutěži na knihovnu již u soudu leží od loňského podzimu žaloba. Podalo ji studio HŠH architekti, kteří v soutěži skončili na třetím místě. Zatím ale nebylo nařízeno žádné jednání. Studio podalo žalobu o náhradu škody - pokud by nezvítězil Kaplický, HŠH, kteří skončili třetí, by se teoreticky posunuli na druhé místo, a jejich odměna by tedy mohla být vyšší.
    HŠH architekti od vyhlášení výsledků soutěže uvádějí, že byla neregulérní. Několikrát se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten opětovně uváděl, že nemůže soutěž o návrh posuzovat; může tak činit jen v případě soutěže vypsané podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Podle Tomáše Hradečného ze studia HŠH ale soutěž v souladu se zákonem vypsána byla. Architektonická soutěž je jedním z druhů soutěže o návrh dle zákona o zadávání veřejných zakázek, řekl ČTK. Mimo rámec zákona se podle něj NK dostala až změnou pravidel soutěže v jejím průběhu.
    ÚOHS dříve knihovně potvrdil, že mohla uplatnit výjimku z tohoto zákona, tedy nevyhlašovat soutěž v souladu s ním. Nyní, se znalostí stanoviska Evropské komise, ale šéf úřadu Martin Pecina uvádí, že tehdy rozhodl špatně a výjimku nebylo možné uplatnit. Soutěž by se podle něj měla zrušit. Ježek ale soutěž zrušit nechtěl, říkal, že byla vypsána podle pravidel Mezinárodní unie architektů, jež jsou českým zákonům nadřazena.
    Trestní oznámení na Ježka i na ministra kultury Václava Jehličku podal i Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků (CERD) a protikorupční linky, který dal již několik trestních oznámení na politiky. Domnívá se, že Ježek mohl spáchat trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku, tím, že vynaložil peníze na soutěž, kterou ministr Jehlička označil jako nezákonnou.
    Budoucnost nové budovy stála měsíce na mrtvém bodě. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i komplikace se soutěží. Ježek krátce před svým odvoláním přišel s novým pozemkem, neřekl ale, kde je. Pozemek se líbí i novému řediteli NK Pavlu Hazukovi, který je také příznivcem Kaplického návrhu.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Daniel John
???
12.09.08 04:32
>Daniel John
Dr. Lusciniol
13.09.08 07:03
Josef Pleskot idealista?
petr hnátek
14.09.08 01:00
>Petr Hnatek
Dr. Lusciniol
15.09.08 02:32
zobrazit všechny komentáře

Související články