Písek otevřel po půl roce lávku, je bezpečná

Vložil
ČTK
24.07.2020 09:20
Písek

Písek – Písek otevřel lávku pro pěší přes řeku Otavu, která byla od loňského prosince zavřená, protože bylo nutné zkontrolovat technický stav nosných lan. Expertní zpráva ze Zkušební laboratoře Kloknerova ústavu při pražské ČVUT potvrdila, že most by měl být bezpečný nejméně příštích pět let. Teď se budou na lávce vedoucí ze sídliště Portyč na nábřeží 1. máje dělat dvakrát ročně kontroly. Město připraví stavbu nové lávky. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí radnice Irena Malotová.


Lávka stará asi 16 let je podobného typu jako lávka v pražské Troji, která se zřítila 2. prosince 2017. Písecká lávka byla zavřená už před dvěma a půl lety. Po kontrole ji pak město v lednu 2018 otevřelo. Loni v prosinci ji znovu na doporučení odborníků zavřelo, protože bylo potřeba udělat sondy technického stavu nosných lan.

Odborníci podle místostarosty Petra Hladíka (KDU-ČSL) naštěstí nezjistili, že by nosná konstrukce byla hloubkově zrezlá. Experti doporučili, aby se na lávku daly měřicí přístroje, jejichž data se budou pravidelně vyhodnocovat.

"Do podzimu pak také bude třeba zaizolovat veškeré spáry, a to jak mezi panely mostního svršku z horní strany i bočních stran, tak u zakotvení zábradlí. Bude potřeba také zabezpečit veškeré dutiny v konstrukci proti zatékání a kondenzaci vody," uvedl Hladík. Do dvou let bude nutné obnovit i všechny izolační nátěry v částech lávky, po nichž se nechodí.

Lávka je ve třicetitisícovém městě otevřená od konce minulého týdne. Odborníci konstrukci důkladně prozkoumali. "Hlavně pro seniory z Portyče byly cesty do centra Písku po uzavření lávky náročné. Jsme proto moc rádi za výsledek expertízy, který nám dává jistotu, že uživatelé lávky jsou v bezpečí," dodal Hladík.
0 komentářů
přidat komentář