Pardubice vybraly stavební firmu na Památník Zámeček

Vložil
ČTK
24.02.2020 18:20
Pardubice

Jan Žalský

Pardubice - Památník Zámeček věnovaný obětem heydrichiády by Pardubice mohly otevřít v příštím roce. Radní dnes vybrali stavební firmu, ve čtvrtek mají zastupitelé schvalovat peníze. Novinářům to dnes řekl primátor Martin Charvát (ANO). Připustil, že projekt se zdržel a zvýšila se jeho cena.


"Rok jsme se dohadovali s dodavatelem projektové dokumentace o finální ceně. Opakovaně jsme projekt vraceli, docházelo k různým úpravám, abychom udrželi finální cenu. Nakonec k mírnému navýšení došlo, stavební trh je přehřátý. Ale podařilo se nám zvýšit evropské dotace," řekl primátor.

Radní dnes schválili cenu 32,4 milionu korun bez DPH, což je podle primátora proti předpokladu o šest milionů korun víc. Termíny dokončení památníku a následnou instalaci expozic nechtěl primátor upřesňovat. Památník je totiž stavebně neobvyklý.

"Návrh je specifický, železobetonová stavba v podzemí. Nemůžeme dopředu říct, kdy stavba vyzraje, a jestli bude možné hned instalovat exponáty do interiérů. Věřím, že v příštím roce památník otevřeme," řekl primátor.

Památník je v místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen. Němci tam po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha od 3. června do 9. července 1942 postříleli 194 lidí, mimo jiné z osady Ležáky a další vlastence. Pomník na místě zůstane. Město zbourá objekt, který slouží jako zázemí, a oplocení. "Památník bude centrem připomenutí hrůz druhé světové války," dodal primátor.

Architektonickou soutěž město vyhlásilo v květnu 2017. Současná podoba památníku je z roku 1949. Původní odhadovaná cena byla 15 milionů korun bez DPH a termín otevření na jaře 2020, tedy 75 let po ukončení druhé světové války. Místo je národní kulturní památkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články