Kraj chce dát 15 milionů na opravu Larischovy vily v Pardubicích

Vložil
ČTK
04.12.2018 18:40
Pardubice

Pardubice - Pardubický kraj chce na opravy Larischovy vily v Pardubicích věnovat v příštích dvou letech 15 milionů korun. Vila je symbolem československého odboje, její vlastník - Československá obec legionářská - však na opravu nemá peníze. Pro záchranu památky se připravuje i Deklarace o spolupráci na společném záměru, jejímiž signatáři budou kromě kraje a legionářů také město Pardubice a ministerstvo kultury, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana. Na kompletní rekonstrukci je potřeba odhadem 55 až 70 milionů.


"Na tyto účely má Pardubický kraj v návrhu rozpočtu na příští rok pět milionů korun a na rok 2020 deset milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentační sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních budovy v období heydrichiády v roce 1942 nacisté vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků, které následně zastřelili na nedaleké střelnici.

Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu a od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která po léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla v roce 2015 na Československou obec legionářskou. Organizace chátrající objekt postupně obnovuje.

Na opravy by mohl přispět i stát individuální dotací. Záchraně by mělo pomoci také prohlášení za národní kulturní památku. Pardubice poskytnou zatím 700.000 korun, loni na rekonstrukci radnice dala půl milionu.

Poslanci Věra Kovářová (STAN) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti) při projednávání státního rozpočtu na rok 20019 navrhli, aby na opravu Larischovy vily stát přesunul 6,3 milionu korun, které předtím byly určeny pro Český svaz bojovníků za svobodu. Jako důvod uvedli odklon svazu od ideálů, hodnot a poslání této organizace. Podle informací ČTK však s návrhem nesouhlasí KSČM.
0 komentářů
přidat komentář

Související články