O víkendu si budou lidé poprvé moci prohlédnout Larischovu vilu

Vložil
ČTK
10.09.2020 07:15
Pardubice

Pardubice – Během Dnů evropského dědictví bude v Pardubickém kraji o víkendu otevřených pro veřejnost 64 objektů. Budou mezi nimi hlavně kostely a další církevní stavby, historické budovy, muzea a galerie či hrad Svojanov. Lidé si budou moci poprvé prohlédnout opravené části Larischovy vily v Pardubicích, takzvaného zámečku, kde nacisté za heydrichiády věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky.


"Máme kompletně zrekonstruovanou věžičku a zejména jako pietní místo tři sklepení, kde byli drženi ležáčtí obyvatelé. Při prohlídkách budou nutné roušky, k dispozici bude dezinfekce," řekl ČTK František Bobek z Československé obce legionářské, která objekt postupně opravuje. O víkendu budou připravené i hry a soutěže pro děti a přednášky historiků a badatelů pro dospělé.

Legionářská obec usiluje o záchranu vily, kterou získala v roce 2015, a o vybudování muzejních expozic zaměřených na období heydrichiády, na domácí a zahraniční odboj a v neposlední řadě na historii takzvaného Zámečku od jeho vzniku v roce 1885. Na rekonstrukci se Pardubice a Pardubický kraj zavázaly postupně přispět po 15 milionech korun.

Z běžně nepřístupných památek si lidé v regionu budou moci prohlédnout například Augustovu tiskárnu v Litomyšli, hřbitovní kostel Zvěstování Panny Marie v Heřmanově Městci, kostel Nejsvětější Trojice ve Vysokém Mýtě nebo pardubický pivovar. Kompletní seznam otevřených objektů je dostupný na webu Evropského dne památek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články