Pardubice i Pardubický přispějí na opravu Larischovy vily

Zdroj
Lucie Jelínková
Vložil
ČTK
29.08.2018 11:40
Pardubice

Pardubice - Pardubice a Pardubický kraj přispějí na opravu Larischovy vily. Hejtmanství slíbilo 15 milionů korun. Stejnou sumu dá možná i město, částku ale ještě musí schválit zastupitelé. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). Vila byla dějištěm heydrichiády, v roce 1942 nacisté v jejím sklepení vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A i obyvatele Ležáků. Následně je zastřelili na nedaleké střelnici.


"Pokud se nám podaří podepsat memorandum, mohli bychom návrh předložit už na zářijovém zastupitelstvu. Předpokládám, že částku bychom rozdělili do tří let," řekl Rychtecký.

Také kraj deklaroval uvolnění 15 milionů korun na opravy postupně. Památka je natolik zchátralá, že její rekonstrukce bude stát 70 milionů korun, 40 miliony korun by mělo ze svého rozpočtu přispět ministerstvo kultury. Památku vlastní Československá obec legionářská, která ze svých prostředků připraví uvnitř expozici.

"Ministr (kultury) Staněk (ČSSD) se osobně se současným stavem a rozvojovými plány seznámí na připravované návštěvě našeho kraje koncem září. Chceme společně udělat všechno proto, aby byla tato památka nejen zachována, ale dostala se dostavu, který si zaslouží," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Město zároveň připravuje obnovu Památníku Zámeček, kde bylo popraviště a je nedaleko vily. Otevře ho veřejnosti v roce 2020. Také jedná se společností Foxconn o propojení obou historických míst. Zatím je lidé musejí složitě objíždět. Pozemky jsou tchajwanské společnosti a má tam výrobní prostory. Podle Rychteckého se rýsuje dohoda.

"Společným cílem je propojení obou areálů, velmi pozitivně vnímám posun v jednáních s Foxconnem, který začal připouštět zpřístupnění cesty přes jeho pozemky mezi oběma objekty, mohla by tak vzniknout společná stezka připomínající cestu obětí z Larischovy vily na popraviště v období heydrichiády," řekl Rychtecký.

Legionáři získali vilu od Foxconnu v roce 2015. Postupně i s pomocí dotací od kraje a města ji opravují. Odstraňují hlavně havarijní stavy, opravili například mohutnou věž objektu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články