Pardubice dají za letní stadion o 30 mil. Kč víc, chtějí ho vylepšit

Vložil
ČTK
28.06.2022 17:50
Pardubice


Pardubice – Město Pardubice dá za modernizaci letního stadionu přibližně o 30 milionů korun víc, než se původně počítalo chce ještě vylepšit jeho zázemí. Na sportovišti budou například sklopné sedačky pro diváky nebo trvanlivější trávník na hřišti. Náklady navíc zaplatí z daňové optimalizace, kterou u projektu provede a která spočívá v odpočtu DPH. Tím získá peníze na vícepráce a vylepšení projektu.ČTK to řekl primátor Martin Charvát. Celkové náklady budou kolem 380 milionů korun.


"Udělali jsme daňovou optimalizaci. Díky ní zkvalitníme zázemí pro diváky, zlepšíme kvalitu trávníku, prodloužíme jeho živnost, a jednáme o zkvalitnění podmínek na multifunkčním hřišti, tam očekáváme, že ho budou využívat nejenom fotbalisté, ale také hokej, malá kopaná a další sporty," řekl primátor.

"Odpočet DPH je podmíněn provozním modelem. Musí být ve správě daného uživatele," řekl zastupitel Petr Klimpl s tím, že ho nelze dát do podnájmu. "Hlavní část stadionu bude v majetku města, nájemní smlouva bude s FK Pardubice na 365 dní v roce. Druhým provozovatelem bude Rozvojový fond Pardubice, bude mít na starosti tréninkovou plochu," dodal Klimpl.

Stavební firma Porr pracuje na modernizaci letního stadionu od dubna loňského roku. Kolem jsou rozestavěné nové tribuny, k tomu společnost přestavuje hlavní tribunu. "Západní tribuna je památkově chráněná, hrubá stavba je už dokončená. Ostatní - severní, jižní, východní tribuny mají zastřešení, dokončujeme na nich osvětlení," řekl manažer projektu z firmy Porr Michal Věříš.

Tribuny v Pardubicích jsou z monolitické betonové konstrukce. Jsou vyrobené předem, skládají se na místě. Sezení pro diváky nebude v jednolitém věnci jako jinde. Mezi tribunami jsou proluky. "Je tady možnost stadion dostavět, původní návrh, který předpokládá 4600 diváků, se může dostavět na de facto dvojnásobek diváků, kdyby se dostavěly tribuny na volných rozích," řekl Věříš.

Prefabrikované konstrukce tribun se podle manažera projektu postaví rychleji. "Byly vyráběné v halách v zimě, kde se zajišťoval správný tepelný komfort. Skládačka je pak na instalaci rychlejší," dodal.

Firma musí připravit městem objednané vícepráce a úpravy, aby vše stihla v termínu. Stadion má být hotový v lednu 2023. "Na žádost fotbalového klubu se vylepšuje zázemí v hlavní tribuně, svačinové boxy původně nebyly v zadání. A pak se nahradí pevné sedačky sklopnými. Prostorově se tam vejdou," řekl člen představenstva firmy Porr Dušan Čížek.

Stavební firma ještě jedná s městem o vícepracích za několik milionů korun. Pod západní tribunou mělo být pevné podloží, ale v minulosti tam byla uložená skládka sutin. "Zjistilo se, že naši předkové předtím, než tribunu postavili, umístili pod ní nepořádek. Na tom se budova nedá založit, museli jsme změnit způsob založení, město žádáme o navýšení ceny,o několik milionů korun," řekl Čížek.

Stavební firma ještě zhotoví opěrné zídky z ulice U Stadionu a nábřeží Václava Havla, čeká ji pokládka trávníků, dokončení zázemí tribun nebo zhotovení omítek a vnějších fasád, dodal Věříš.

Letní stadion pochází z 30. let, jeho podobu navrhli Karel Řepa a Ferdinand Potůček. V centru bylo fotbalové hřiště, kolem 400 metrů dlouhá škvárová atletická dráha a 500 metrů dlouhý cyklistický ovál s klopenými zatáčkami, ten už dnes neexistuje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články