Opravená Svatá Hora v Příbrami v neděli otevře

Vložil
ČTK
01.06.2016 09:10
Příbram

Příbram - Svatá Hora v Příbrami, která prošla nákladnou rekonstrukcí, se v neděli slavnostně otevře poutníkům. Kardinál Dominik Duka bude v areálu sloužit mši při příležitosti 283. výročí korunovace sošky Panny Marie Svatohorské. ČTK to dnes sdělil mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.


Oprava jednoho z hlavních poutních míst pražské arcidiecéze stála 190 milionů korun; většinu zaplatila EU. Práce začaly loni v květnu a trvaly do konce roku. Obnášely zejména opravy obvodového pláště objektů a střech, které se blížily k závěru své životnosti. Kazem na kráse je ale skutečnost, že na průčelí zůstávají vlhké skvrny. Podle Jana Traxlera ze svatohorského areálu se čeká, až zeď vyschne. "Zároveň jsme vstoupili v jednání s dodavatelskou firmou. Takže pokud to nevyschne, budeme uplatňovat reklamaci v záruční době," sdělil dnes Traxler ČTK.

Podle Duky generální rekonstrukce oprášila krásu barokního areálu, ale také "v současné situaci tápání a nejistoty znovu odkryla Svatou Horu jako studnici duchovního života". "Rád bych pozval všechny poutníky, aby při příležitosti výročí korunovace sošky Panny Marie Svatohorské doputovali na Svatou Horu," uvedl kardinál.

Sošku Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle legendy v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité a vytvořili z něj nejvýznamnější poutní místo v Čechách. V roce 1732 prosadili i korunování sošky jako nejvýznamnější výsadu udělovanou papežskou komisí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články