Zastupitelé Prahy 10 neschválili referendum ke stavbě radnice

Vložil
ČTK
13.08.2014 14:40
Praha

Praha - Zastupitelé Prahy 10 neschválili konání místního referenda ohledně stavby nové budovy radnice. Na návrh koalice mělo být spolu s druhým kolem senátních voleb. Pro záměr se ale na dnešním jednání nenašel dostatek hlasů. Opoziční TOP 09 se dnes hlasování nezúčastnila. Tvrdí, že se vedení radnice chce pouze zviditelnit před podzimními komunálními volbami. ODS navrhne, aby se zastupitelstvo sešlo znovu.

    Kontroverzní návrh na výstavbu nové budovy je ve Vršovicích dlouho diskutovaným tématem. Místní iniciativy, občanská sdružení a opoziční TOP 09 dlouho usilovaly o vyhlášení referenda, nasbíraly téměř 10.000 podpisů. Na jejich základě by byla radnice povinna místní hlasování zorganizovat. Petiční archy odevzdaly před týdnem. Tajemník úřadu Martin Slavík ale dnes zastupitelům řekl, že z předběžné kontroly petice vyplývá velká chybovost, petenti by podle něj pravděpodobně nedosáhli dostatečného počtu platných podpisů, které jsou k vyhlášení referenda potřebné.
    "Iniciativu proto beru za svou," uvedl starosta Bohumil Zoufalík. "Chtěl bych si osvojit návrh petentů a i přes nedostatky přijmout jejich návrh, a sice v přesném znění tak, aby bylo jasno, že nechceme měnit otázky," sdělil zastupitelům. Organizátoři petice žádali, aby se hlasování uskutečnilo spolu s komunálními volbami, ke kterým chodí víc lidí než k senátním. Platnost referenda je totiž vázána počtem hlasujících.
    Obyvatelé by podle nich měli rozhodovat o tom, že budou náklady na stavbu radnice omezeny limitem 500 milionů korun. Požadují vyhlášení veřejné architektonické soutěže. Obdobné místní hlasování se v minulosti odehrálo mimo jiné v Praze 7.
    Praha 10 počítá, že za nové sídlo zaplatí 775 milionů korun. Vítěz výběrového řízení, které již bylo vypsáno, má zajistit pozemek, samotnou stavbu, studii nového sídla i technický dozor a projektovou dokumentaci. Žhavým kandidátem je parcela na Hagiboru, která již byla městské části nabídnuta.
0 komentářů
přidat komentář

Související články