Ombudsman podal druhou kasační stížnost kvůli stavbě Šantovka Tower v Olomouci

Vložil
ČTK
05.07.2024 18:40
Olomouc

Brno – Ombudsman Stanislav Křeček podal druhou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kvůli stavbě budovy nazvané Šantovka Tower v Olomouci, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě totiž v březnu podruhé odmítla ombudsmanovu žalobu, přestože první jeho odmítnutí NSS zrušil a uložil krajskému soudu, aby se žalobou zabýval a provedl dokazování.


Šantovka Tower má být 74 metrů vysoká budova, za jejímž projektem stojí skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka. S její stavbou nesouhlasí památkáři a další odborníci, například architekti, podle nichž by poškodila historické panorama. Veřejný ochránce práv NSS také požádal, stejně jako v předchozím případě, aby přiznal stížnosti odkladný účinek. Pokud soud i tentokrát vyhoví, nebude moct investor získat stavební povolení do doby, než soud řízení ukončí.

Žalobu podala ke krajskému soudu už v roce 2020 tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová a poukazovala na několik skutečností, které byly podle ní v rozporu se zákonem. NSS se v rozhodnutí o první kasační stížnosti ztotožnil s jednou částí žaloby.

"V současné kauze naplňuje požadavek závažného veřejného zájmu žalobní tvrzení veřejného ochránce práv týkající se systémového rizika podjatosti rozhodujících úředníků. Tím je nepochybně ohrožen veřejný zájem na nestranném rozhodování orgánu státní správy, který lze považovat za dostatečně závažný k podání žaloby veřejným ochráncem práv," citovala Bočková z rozhodnutí NSS. Krajský soud přitom v březnu žalobu znovu odmítl kvůli tomu, že ombudsman neprokázal, že by na podání žaloby existoval závažný veřejný zájem.

Křeček v aktuální stížnosti poukazuje na to, že bylo podle něj porušeno hned několik veřejných zájmů. Kromě nestranného rozhodování úředníků jde také o zájem na ochraně městské památkové rezervace a na zachování hodnot území města, které chrání olomoucký územní plán. Jde také o veřejný zájem na ochraně životního prostředí.

Křeček také uvedl, že podle něj se krajský soud neřídil závazným právním názorem NSS, a rozhodnutí považuje za závažné porušení soudní hierarchie.

Projekt byl veřejnosti představený v roce 2012, smlouvu o spolupráci uzavřel investor s městem už v roce 2010.
0 komentářů
přidat komentář

Související články